- Az elmúlt időszakban az átengedhető „adókedvezmény” bevezetésének köszönhetően, valamint a rehabilitációs ellátáshoz kapcsolódó 4 órás munkaidőplafon bérplafonra változtatása révén megnövekedtek a megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének esélyei – mondta Dobár Attila, a RehabJob ügyvezető igazgatója.
Az új szabály szerint a kötelező foglalkoztatási szintbe (25 fő felett legalább 5% megváltozott munkaképességű munkavállaló) ott számítódik be a kölcsönzött megváltozott munkaképességű munkavállaló, amelyik cégnél a kölcsönbe adó és a kölcsönbe vevő megegyeznek. Így tehát a kölcsönbe adó „átengedheti” az adott státuszt és a kölcsönbe vevő azt saját magához számíthatja, ezáltal arra a munkavállalóra vonatkozóan nem kell megfizetnie a rehabilitációs hozzájárulást (964.500 Ft / év).
Korábban emellett a rokkantsági ellátás megszüntetéséhez a bérplafon (minimálbér másfélszerese), a rehabilitációs ellátáshoz pedig a munkaidőplafon (napi 4 óra) társult. Most már mindkettő esetében egységesen a bérplafon van hatályban. Vagyis bármennyit dolgozhatnak az érintettek, feltéve, hogy a háromhavi jövedelmük nem több a minimálbér 150 százalékánál.
- Csak bízni tudunk abban, hogy ezek is ellensúlyozzák azt a rossz gyakorlatot, ami a megváltozott munkaképességűeket automatikusan az akkreditált, védett foglalkoztatók irányába orientálja. Meggyőződésem, hogy az ott végzett munka konzerválja a hátrányos helyzetűek negatív megítélését, az alacsony önbecsülést és tovább erősíti a mesterséges és az integrált munkaerőpiac közötti falakat. Abban bízunk, hogy a legújabb szabályozási lépések a nyílt munkaerő-piaci integrációt erősítik, és egyre több megváltozott munkaképességű számára adják meg az önálló munkavégzés büszkeségét és örömét - tette hozzá Dobár Attila. (Erről ld. keretes írásunkat.)
A RehabJob a Sorsváltó programot a Láthatatlan kiállítással és a mozgássérültek rehabilitációjával foglalkozó MEREKkel közösen szervezi. A programot tetszőleges időszakra bármelyik cég vagy szervezet megrendelheti. A tavalyi tapasztalat szerint a legtöbben egy-egy vállalati nap keretébe illesztik az érzékenyítést szolgáló programot.