Rengeteg céget zártak ki a moratóriumból

A törlesztési moratórium novembertől már mind a lakosság, mind a vállalkozások számára feltételekhez kötött, és a tervezet szerint csak, meghatározott rászoruló rétegek számára marad elérhető. Eddig több szó esett a lakossági feltételekről, pedig a vállalkozások esetében is jelentős korlátozásokat léptettek életbe. Közül ugyanis csak azok maradhatnak bent a programban, akiknek csökkent a bevételük, mindemellett pedig a válság idején felvett gazdaságélénkítő hitelek is kizárnak megannyi céget a moratóriumból.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Múlt szerdán rendeletben is megjelent a moratórium meghosszabbítása, ami megerősítette, hogy október 31-ig tart az általános moratórium, ezután pedig csak azok maradhatnak a programban jövő júniusig, akik ezt októberben külön jelzik a bankjuknál. Bár a legnagyobb meglepetést a rendeletben a hitelkártya- és folyószámlahitel-tartozás visszamenőleges kamatcsökkentése okozta, a rászoruló csoportok pontos kijelölése is tartogatott érdemi új információt.

A vállalati hitelek esetében ugyanis az új feltétel számos olyan vállalkozást zárhat ki, akikről elképzelhető, hogy egyébként nehéz pénzügyi helyzetben vannak. Nem elég már ugyanis a moratórium folytatásához az, hogy a benyújtást megelőző másfél évben legalább 25 százalékkal csökkent a vállalkozás árbevétele, a programban maradáshoz a vállalkozás a válság kitörése óta nem kaphatott kedvezményes gazdaságélénkítő hitelt vagy kölcsönt. Vagyis, aki már legalább egyszer kapott kedvezményes állami hitelt, nem számít rászorulónak a moratórium szempontjából.

A válság ellen hozott kedvezményes hitelintézkedések számítanak A válságkezelés során a vállalkozások elsősorban kedvezményes kamatú hitelt kaptak, így számos vállalkozást zárhat ki a moratórium folytatásából az, hogy a válság kitörése óta kedvezményes gazdaságélénkítő hitelre kötöttek szerződést. A válság során hozott vállalkozásoknak szóló hitelprogramok:

  • Széchenyi munkahelymegtartó hitel
  • Széchenyi Kártya folyószámlahitel plusz
  • Széchenyi likviditási hitel
  • Széchenyi beruházási hitel plusz
  • NHP Hajrá
  • MFB Krízis Hitel
  • MFB Krízis Hitel Plusz
  • MFB Versenyképességi Hitelprogram
  • KKV Technológia Hitelprogram
  • Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön Hitelprogram
  • Széchenyi Kártya Folyószámlahitel GO!
  • Széchenyi Likviditási Hitel GO!
  • Széchenyi Turisztikai Kártya GO!
  • Agrár Széchenyi Beruházási Hitel GO!
  • Széchenyi Mikrohitel GO! (várhatóan szeptember 30-tól elérhető)
Amelyik vállalkozás akár csak egy hitelszerződést is kötött a fent felsorolt programok, vagy bármilyen más államilag támogatott hitelprogram keretében 2020. március 18. után, az novembertől nem vehet részt a törlesztési moratóriumban. Persze az igaz, hogy az államilag támogatott hitelprogramban részesülő vállalkozások nagyobb eséllyel indulhattak neki, hogy helyreállítsák üzleti működésüket és a cég pénzügyi helyzetét, ugyanakkor a kedvezményes hiteleket azok a vállalkozások kaphatták döntő részben, akiknél a koronavírus a legnagyobb kiesést okozta.
"Néhányuknál tehát elképzelhető, hogy a kedvezményes hitelek ellenére sem sikerült még elérni a biztos működést, szükség lehet még időre a békeéveknek megfelelő számok eléréséhez" – közölte Varga Zsombor, a Bank360 elemzője. Hozzátette: ennek ellenére ezek a vállalkozások sem hosszabbíthatják meg a moratóriumi időszakot, és így novembertől újabb havi költségekkel kell számolniuk.
A lakossági ügyfelek esetében csak kisebb módosítások

A korábban Varga Mihály pénzügyminiszter által bejelentett feltételeknek megfelelően csak azoknak van lehetőségük jelentkezni a lakossági ügyfelek közül, akik a rendeletben kikötött rászoruló csoportokba tartoznak. A közfoglalkoztatottak esetében a járvány alatt vagy a most fennálló jogviszony jelenti az elégséges feltétel. Aki jelenleg nyugdíjas, 25 éven aluli gyermeket nevel vagy legalább 12 hónapos magzattal terhes, szintén folytathatja a hitele felfüggesztését.

A csökkenő jövedelem kritériumot úgy pontosította a rendelet, hogy ha a válság során tartósan csökkent a háztartás jövedelme, illetve, ha jelenleg vagy a válság alatt legalább 30 napig álláskereső volt a hitelfelvevő, folytathatja a törlesztési moratóriumot. A feltételek szélesítését jelenti, hogy megváltozott munkaképességű gyermeknél a 25 éves korhatár sem számít, ha az állapot már legalább egy éve tart vagy a következő egy évben előreláthatóan nem szűnik meg. A feltétel kisebb szűkítését jelenti, hogy lombardhitel, kézizáloghitel vagy nyílt végű pénzügyi autólízing esetében október 31. után semmilyen körülmények között nem folytatható a moratórium

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo