Az elmúlt 10 évben a munkaügyi perek száma 2005-ig folyamatosan nőtt - 2005-ben a 32 ezret is meghaladta -, 2005 és 2008 között csökkenő tendenciát mutatott, 2010-ig ismét nőtt, majd 2011-re a közel 10 évvel korábbi szintre csökkent - derült ki a helyi bíróságok információiból. „Az Ügyvédbróker.hu-hoz beérkezett ügyvédkeresések 2009 második felében és 2010 első negyed évében voltak magasabbak, ezután arányuk - feltehetően a gazdasági válság következtében - csökkent, majd kismértékben újra növekedni kezdett" - tette hozzá Gera János a cég munkatársa.
Területi megoszlásukat tekintve a fővárosban, Baranya, Komárom-Esztergom, Nógrád, Vas és Zala megyékben az országos átlagnál gyakoribbak voltak a munkaügyi perek nem csak 2011-ben, de az elmúlt három évben is. Bács-Kiskun, Békés, Fejér, Hajdu-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest és Veszprém megyékben ugyanakkor az átlagosnál kevesebb ilyen tárgyú pert indítottak.
Mire kell figyelni a munkajoggal kapcsolatban? Részletek itt!
2011-ben a helyi munkaügyi bíróságokra beérkezett munkaügyi perek jelentős részét, 1/3-át a társadalombiztosítási határozat felülvizsgálásával kapcsolatos esetek alkották. Bár az elmúlt három évben a legnagyobb mértékű visszaesés e területen jelentkezett, számuk 2011-ben így is megközelítette a 8000-et. Az átlagosnál gyakrabban például Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar vagy Komárom-Esztergom megyékben, ritkábban pedig a fővárosban, Pest, Bács-Kiskun, Somogy és Veszprém megyékben indítottak pert a társadalombiztosítási határozatok felülvizsgálata kapcsán.
A munkabérrel és egyéb anyagi juttatásokkal, valamint a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos eljárások a munkaügyi perek azonos részét 25-25%-át alkották 2011-ben, arányuk az elmúlt három évben folyamatosan nőtt. A munkabért és egyéb anyagi juttatásokat érintő munkaügyi perek az átlagosnál gyakoribbak voltak Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Somogy és Vas megyékben, kevesebb megkeresés érkezett például Baranya, Tolna vagy Zala megyékből.
2011-ben a munkaügyi perek fennmaradó részét, 16%-át olyan eljárások tették ki, mint például a közigazgatási határozatok, fegyelmi felelősség, vagy a munkáltató vagy munkavállaló anyagi felelősségének felülvizsgálata.