Pető Lajos 1970-ben vette át felmenőitől a cipész üzletet, azóta folyamatosan dolgozik, most azonban egyre inkább kilátástalannak látja a jövőjét. Mint mondja, a szakma – ahogy több más kisipari terület is – rogyadozik, véleménye szerint elsősorban azért, mert a politika, gazdaságpolitika nem foglalkozik a terület problémáival és ipartestület sem támogatja a működést.
A gyakorlati tapasztalatok szerint ugyanakkor nem nagyon van kinek átadni a szaktudást, pedig a cipészmester szavai alapján a vásárlói tudatosság növekedésével lehetne újra igény az egyedi, minőségi termékekre. Mint mondja, a tömeggyártott, olcsó cipők sok esetben egészségügyi problémát okoznak viselőjüknek, ám, hogy emiatt érdemes lenne – vagy lett volna – szakembernél vásárolni, az a legtöbb emberben csak utólag tudatosul.
Talán az is mutathatja, hogy a vásárlói tudatosságnak is fontos szerepe lehetne a változásban, hogy Pető Lajos – mai áron – 18-20.000 forintos átlagáron kínál minőségi, kézi munkával készült, olcsó, de egészségtelen ólom tartalmú ragasztót nem tartalmazó lábbeliket. Ez az ár pedig versenyképesnek tűnik akár a plázák kínálatával is egy bizonyos vásárlóréteg számára.
Kétségtelen ugyanakkor, hogy jelentősen csökkent a fizetőképes kereslet is, az emberek inkább rövid távon gondolkodva az olcsóbb, rosszabb minőségű darabokat választják. Ennek eredménye viszont az lesz, hogy a szakmák egy része eltűnik. Öt év múlva nem lesz, aki egy gombot felvarr. Vedd meg, dobd el, ez a jelszó –kesereg a mester.
A probléma más szakterületeken is szembeötlő, veszélyben van a szabó szakma, de a faipar is küzd – mondta egy korábbi nyilatkozatában Koronka Lajos az újpesti Kozma Lajos Faipari Szakközépiskola igazgatója. A piac szűkülése gyakorlatilag a kétezres évek eleje óta folyamatos Halmai Ferenc asztalosmester szerint. Az áruházak tetszetős, de rosszabb minőségű bútorai megfojtják a hazai ipart- véli a mester.A faipar estében Koronka szerint ráadásul erősen érvényesül a külföldi elszívó hatás is. A kurrens munkaerő mobilis, és hatalmas a hiány Németországban a technikusi és szakmunkás pozíciókat betöltőkben. "Most már látszik, hogy a német gazdaság szűk keresztmetszetét a képzett szakmunkások hiánya okozza, ami nagyon rossz hatással van a magyar minőségi szakmunkaerő piacára" – állítja az igazgató.
A külföldre távozó fiatal munkavállalók tehát nem csak a felsőfokú képzést végzők körében jelentenek komoly kihívást a magyar gazdaságnak, de a szakmát tanuló, jó képességű fiatalok megtartásában is.