Offshore cégalapítás, avagy vállalkozás az adóparadicsomban

Az offshore fogalmával gyakran lehet találkozni, azonban kevesen tudják, mi is ez vagy miért éri meg ez a cégalapítási forma. Ráadásul sok esetben negatív kontextusban jelenik meg a médiában, pedig alapvetően csak nemzetközi adózás lehetőségeit kiaknázó külföldi cégekről van szó, adóoptimalizálási céllal. És mindez nem összetévesztendő az adócsalással. Ebben a cikkben az offshore cégalapítással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról esik szó.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mi az az offshore cég?

Az offshore cég olyan külföldi vállalkozást jelent, amely a bejegyzett országban nem végez üzleti és gazdasági tevékenységet. Nevét is erről kapta: az offshore szót magyarul parton kívüliként is fordítják. Jogilag ez a kifejezés nem létezik, a legtöbb országban egymástól eltérő, összetett definíciókat alkalmaznak kifejezésére. Leginkább az International Business Company (IBC) elnevezés a jellemző. Ez a forma a részvénytársasághoz hasonlítható, előre meghatározott névértékű és számú részvényekből áll, illetve a tulajdonosok felelőssége csak a cég vagyonáig áll fenn.

Ezért éri meg az offshore cégalapítás

Nem véletlenül olyan népszerű az offshore cégalapítás. Mivel nem az adott országban végzi tevékenységét a cég, minimális vagy nulla a jövedelemadó fizetési kötelezettség. További előnyei közé tartozik, hogy a beszámolókat, bevallásokat és jelentésekről nem kell nyilvánosságra hozni. A vállalkozás vagyona könnyen, gyorsan és biztonságosan felhasználható. Offshore céget pedig csak olyan helyszínen érdemes bejegyezni, amely fejlett infrastruktúrával rendelkezik.

Az offshore helyszínek az ún. adóparadicsomok. A legkedveltebbek közé tartozik a Karib-térség, a Seychelle-szigetek vagy akár Mauritius. A sajátos törvények miatt nincs minimális befizetendő alaptőke, nem kell adózni a nyereség után sem, csupán az éves fix díjat kell befizetni a nyilvántartó hatóságnak.

Az offshore cégalapítás menete

Az offshore cégalapítás során cégszolgáltató ügynökhöz kell fordulni, aki engedély alapján dolgozik. Ennek az engedélynek a meglétéről érdemes előzetesen tájékozódni! Maga a bejegyzés egyszerű folyamat: formanyomtatvány alapján történik, amihez az ügyfél személyes okmányait kell mellékelni. Az ügynök ezt követően a cégbejegyző hatóságnál benyújtja a cégalapítási kérelmet, aminek kifizetését követően pár napon belül papíron kész is a vállalkozás.

Az offshore cégalapítás előtt a következő kérdésekre kell megtalálni a választ:

  • Miért akarunk offshore céget alapítani?
  • Hogyan és hol adózhatunk a legkedvezőbben?
  • Hogyan fogjuk működtetni hosszú távon?
  • Milyen szabályok alkalmazandók az offshore cégekre a tulajdonos országában?
Amennyiben az offshore vállalkozás bejegyzése üzletileg indokolt és lehetséges, jöhet maga a cégalapítás. Ennek lépései a következők:
  • Kapcsolatfelvétel az ügynökkel
  • A cég jogállásának megállapítása
  • Cégalapítási kérelem benyújtása és díj kifizetése
  • Cég indítása és működtetése
  • Offshore tanácsadás éves felülvizsgálatra, a szabályok naprakész ismeretéhez
Az offshore cégalapítás menete tehát viszonylag egyszerű. Joggal merül fel a kérdés azonban, hogy mennyibe is kerül a teljes folyamat. Összességében az ügynöki díj, a székhelyszolgáltatás, a cégalapítási illeték, a vállalkozással kapcsolatos dokumentumok benyújtása és a postázás jelenthet költséget. Ennek ellenére minden esetben ajánlott konzultáción átbeszélni az árakat, hiszen a végső összeg az üzleti céloktól is függ. A bizalmi vagyonkezelés és a hitelesített cégiratok további kiadást jelentenek a tulajdonosoknak.

Offshore cégalapításhoz a következő feltételeknek kell teljesülnie:

  • Cégnév: ajánlott akár többet is megadni az ügynöknek és ne tartalmazzon olyan utalást, ami engedélyköteles tevékenységre vonatkozik. Ilyen lehet például egy bank, biztosító vagy iskola.
  • A cég iratai: igazolni kell a bejegyzést, szükség van alapító okiratra, az igazgatói kinevezés dokumentálására és a részvényigazolásra.
  • Székhelyszolgáltatás: ismerni kell a társasági szerződést és a vonatkozó szabályokat. Habár gazdasági tevékenységet nem végezhet a bejegyzett cég, taggyűlést tarthat és akár irodával is rendelkezhet.
  • Engedélyek: a hatósági engedélyre mindenképpen szükség van, ha törvényileg nincs ilyen jellegű szabályozás, akkor a bank fogja kérni.
  • Bankszámla: adott esetekben szükséges, nem minden helyszínen előírás a bejegyzés szerinti országban számlát is nyitni.

Offshore tanácsadás, bízza szakértőre!

Habár az offshore cégalapítás alapvetően nem bonyolult folyamat, a  további működtetésre is gondolni kell. Az offshore cégekkel kapcsolatos szabályozás sokat változott az elmúlt évek során. A buktatók elkerülése érdekében tisztában kell lenni a vonatkozó előírásokkal, a jogi- és gazdasági folyamatokkal. Az offshore tanácsadás segítségével évről évre minimalizálható az adóköltség.

A CRWW vállalata a nemzetközi adózás, adótervezés, adóoptimalizálás és vagyonvédelem terén több mint harminc éves tapasztalattal rendelkezik. Magyarországon pedig kevesen mondhatják el magukról, hogy kifejezetten offshore tanácsadás szerepel a szolgáltatásaik között. A Crystal Worldwide szakértői feltérképezik a törvényes lehetőségeket annak érdekében, hogy az ügyfelek cégstruktúrája megfeleljen az irányadó szabályoknak nemzetközi szinten és az adott országban.

(x)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo