Növekszik a verseny a közbeszerzések terén, egyre több vállalkozás vesz részt a magyar közbeszerzési eljárásokon: 2017-ben átlagosan közel 8 cég pályázott egy-egy megbízásra. Az Európai Bizottság értékelése szerint az átláthatóság százszázalékos, ami azt jelenti, hogy a közbeszerzésekkel kapcsolatos minden információ nyilvános és bárki számára elérhető.
2017-ben összesen 8.811 közbeszerzési eljárást írtak ki hazánkban, melyek összértéke elérte a rekordot jelentő 3457 milliárd forintot, ami több mint 70%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez az összeg a teljes magyar GDP (bruttó hazai össztermék) mintegy 9,8%-át teszi ki. A közbeszerzési piac mérete jelentősen nőtt tehát tavaly és ezzel párhuzamosan fokozódott a verseny is: míg 2016-ban átlagosan 6 vállalkozás indult el egy-egy közbeszerzési pályázaton, 2017-re ez a szám 8-ra nőtt.
„A magyar gazdaság egészét tekintve jó hír, hogy jelentősen bővült tavaly a közbeszerzési piac. Az pedig különösen fontos, hogy egyre több vállalkozás gondolja úgy, hogy érdemes elindulni a közbeszerzési pályázatokon, a növekvő verseny ugyanis a visszaélések kockázatának mérséklődését hozza magával” – értékelte a 2017-es közbeszerzési statisztikákat Rigó Csaba, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
A versennyel párhuzamosan pedig az Európai Bizottság belső piaci eredménytáblája szerint a transzparencia, a közbeszerzések átláthatósága is nőtt, ami 2016-ban elérte a száz százalékot.
Az elmúlt évben rekordot döntött a magyar kis- és középvállalkozások által elnyert közbeszerzések összértéke, mely a 2016-os mintegy 826 milliárdról, 2017-ben közel 1460 milliárd forintra emelkedett. Darabszámot tekintve pedig az összes eljárás 82%-át nyerte el hazai kis- és középvállalkozás. A tendencia a várakozások szerint 2018-ban is folytatódni fog.
„A nyílt eljárások arányának növekedése és a hirdetmény nélküli eljárások számának csökkenése is mind azt támasztják alá, hogy 2017-ben tovább nőtt a verseny és az átláthatóság a közbeszerzési piacon” – fogalmazott a Közbeszerzési Hatóság elnöke.