Nincs felső határa az exporttámogatásnak

Már ezermilliárd forint exporttámogató forrással segíti a kereskedelmi bankokon keresztül is a hazai, exportban részt vevő kis- és középvállalkozásokat az Eximbank és a MEHIB közös szervezete, az EXIM több különböző konstrukció keretében - mondta Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója az MTI-nek adott nyilatkozatában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nátrán Roland Kép:PP archív

Az Eximbank Exportélénkítési Hitelprogramja (EHP) iránt olyan nagy volt az érdeklődés, hogy a 2012-ben 150 millió euróval induló hitelkeretet tavaly év végére 450 millió euróra, majd a múlt héten egymilliárd euróra emelték, és a bővítésnek nincs felső határa.

Az Eximbank középlejáratú (2-5 éves futamidejű) hiteleit azok a kis- és közepes cégek vehetik igénybe a hitelintézeteken keresztül, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a 15 milliárd forintot. Minimum 40 ezer euró, maximum 10 millió euró összegű devizakölcsönhöz juthatnak a programban a hazai, export-tevékenységet folytató kkv-k - tette hozzá a vezérigazgató.

Nátrán Roland hangsúlyozta, hogy így a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja révén a hazai vállalkozások olcsó forintforráshoz, az Eximbank Exportélénkítési Hitelprogramja révén pedig olcsó devizaforráshoz jutnak. A vezérigazgató arról is beszámolt, hogy az EXIM refinanszírozási tevékenységét nagymértékben kiterjesztették, az EHP-ban már 21 pénzintézeti partnerére támaszkodik az EXIM.

Nátrán Roland nagy előnynek nevezte, hogy a finanszírozás során a kamatszámítás alapja a szerződéskötéskor érvényes CIRR (Commercial Interest Reference Rate) - mely fix a futamidő alatt - az OECD által havonta megállapított kamatláb. Ez jelenleg euróban, 2-5 éves futamidő esetén évi 1,29 százalék. Az EXIM a refinanszírozó hitelekért 0,1 százalékos kamatot számít fel a bankoknak, így a vállalkozások nagyon olcsón jutnak devizaforráshoz. Tavaly az átlagos banki kamatfelár 2 százalék volt, így a kkv-k által felvett exportösztönző hitelek átlagos kamata rendkívül alacsony, mindössze 2,1 százalék, de nagyobb kockázatú ügylet esetén sem haladhatja meg a maximális 4,1 százalékos kamatszintet.

Nátrán Roland azt is elmondta, hogy az EHP keretében további új termékekkel bővíti az exportösztönzés lehetőségét az Eximbank: ilyen a rövid lejáratú, két éven belüli futamidejű hitelkonstrukció, és a lízing refinanszírozás, melyek már elérhetőek, és hamarosan elindítják az exportcélú faktoring terméket is.

Hozzátette, hogy az új lízingtermék kidolgozása a piaci igényeknek megfelelően, a Magyar Lízingszövetség kezdeményezésére indult az elmúlt év során. Célja, hogy kedvezményes, euró alapú lízingfinanszírozást nyújtson exportra termelő vállalkozások részére. A lízingprogram elsősorban olyan beruházások, gépek, berendezések finanszírozására szolgál, amelyek áru- vagy szolgáltatásexport megvalósulását segítik elő. A konstrukcióban a futamidő 2-5 év között van, a beszerzett eszköz értéke pedig minimum 15 ezer euró, melyhez az adott lízingügylet esetén a futamidő alatt a kölcsön összegével megegyező export teljesítése szükséges. A legfontosabb előny az EHP keretében, hogy a lízingfinanszírozás során is fix a kamat a teljes futamidő alatt, ennek is alapja a szerződéskötéskor érvényes CIRR.

Ki kell törni a Kárpát-medencéből!
Az átlagos magyar cégvezető nem teszi ki a lábát a Kárpát-medencéből, 1400 kilométeres körzetben üzletel. Pedig hatalmas lehetőségek állnak azok előtt a magyar cégek előtt, amelyek tudnak és mernek távolabbra tekinteni – hangsúlyozták szakemberek a Piac & Profit és a BKIK által szervezett konferencián.
A vezérigazgató szólt arról is, hogy a 2013-ban megújított EHP program keretében két év alatt, 2013-14-ben mintegy 500 milliárd forint kedvezményes kamatozású hitelt helyeznek ki a magyarországi exportáló és beszállító vállalatoknak, s ezzel párhuzamosan az EXIM maga közvetlen hitelezést is folytat. A két évet tekintve az idén az Eximbank 280-300 milliárd forint hitelnyújtást tervez, ennek kétharmadát a bank a kis- és közepes vállalkozásoknak kívánja kiközvetíteni.

Nátrán Roland elmondta: az EXIM banki részének mérlegfőösszege a 2012. évi 190 milliárd forintról 2013 végére 400 milliárd forintra nőtt, az idei terv 600 milliárd forint mérlegfőösszeget tartalmaz. A MEHIB biztosítói állománya 2012 végén 180 milliárd forint volt, 2013 végén 260 milliárd forintot tett ki, 2014 végén várhatóan 300 milliárd forintot ér el. Hozzátette: a dinamikus bővülés célja, hogy tovább fokozza a hazai kkv-k exportkapacitásait, és versenyképességüket.

A vezérigazgató az elmúlt napok egyik legnagyobb sikereként könyvelte el, hogy húszmillió dolláros együttműködési alapot hoz létre az Eximbank a Világbank-csoport magánszektorra szakosodott pénzügyi intézetével, az IFC-vel, amelynek révén a következő években új lehetőségekhez juthatnak a magyar kis- és középvállalkozó exportőrök. Az erről szóló megállapodást Snezana Stoiljkovic, a Világbank-csoport alelnöke és Nátrán Roland Washingtonban írta alá.

Kiemelte: a 20 millió dollár vissza nem térítendő támogatást az Eximbank bocsátja az IFC-n keresztül a célországok rendelkezésére azzal a céllal, hogy ebből olyan fejlesztéseket készítsenek elő az IFC segítségével, amelyek segítik a szegénység leküzdését, a társadalom és a gazdaság fejlődését.

Az alap létrehozásával egyrészt fejleszteni szeretnék azokat a piacokat, amelyeken a magyar exportőrök aktívak, s új lehetőségekre lelhetnek, a másik cél, hogy olyan piacokra juttasson el magyar tudást, és ezen keresztül exportcikkeket, ahová korábban még nem léptek magyar exportőrök - emelte ki Nátrán Roland. (A szakértők szerint például nem könnyű, de érdemes Kínába exportálni.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo