Február 21-ig a növekedési hitelprogramban résztvevő bankok mintegy 50 milliárd forintnyi szerződésről szolgáltattak adatokat a jegybanknak, ami 1292 vállalkozáshoz kapcsolódóan 1497 hitelügyletet jelent a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja második szakaszában - mondta Fábián Gergely, az MNB főosztályvezetője. A vállalati hitelállomány csökkenése 2013-ban jelentősen lelassult. Míg a korábbi években a vállalati hitelek állománya éves összehasonlításban 3-4 százalékkal mérséklődött, addig 2013 negyedik negyedévében 1,2 százalékos volt a vállalati hitelek éves csökkenése.
A vállalatok forinthitel-állománya főként a növekedési hitelprogram első szakasza következtében bővült, a devizahitel-állomány eközben jelentősen csökkent. 2013 utolsó negyedévében a vállalati hitelek törlesztései mintegy 181 milliárd forinttal haladták meg a hitelfolyósításokat, a növekedési hitelprogram új szerződései visszafogottak voltak a tavalyi év végén. A kkv-szektort tekintve az éves növekedési ütem pozitív maradt 2013 utolsó negyedévében, bár a felmérések szerint a bankok döntő többsége nem változtatott a szigorú hitelfeltételeken. (Az eurózónában viszont könnyebb lesz hitelhez jutni.)
A piaci alapú forinthitelek kamatai tovább mérséklődtek a jegybanki kamatcsökkentésekkel párhuzamosan, így az átlagos kamatfelár 2 százalékpontos szinten maradt. A kedvezőbb kamatfeltételek elsősorban a bankok által piaci alapon hitelképesnek ítélt, inkább a nagyobb vállalatok hitelkondícióit jellemezték.
A szűken vett kkv-hitelállomány, akárcsak a harmadik negyedévben, az év utolsó három hónapjában is bővülni tudott. A negyedik negyedévi visszaesés a rövidtávú hiteleknél volt jellemző, az adatok szerint a forinthitel-kihelyezések terén nem volt komoly a csökkenés - tette hozzá. A második negyedévtől várható a hiteligények felfutása a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának mostani, második szakaszában - mondta Vonnák Balázs, a jegybank igazgatója, aki szerint a teljes keret „el fog menni.” (A hitelprogram forrásaihoz most új feltételekkel, egyszerűbben juthatnak hozzá a vállalkozások!)
Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint a bank eddig 4 milliárd forint alatti hitelt nyújtott a vállalkozásoknak a jelenlegi szakaszban. Korábban összesen mintegy 600 milliárd forint hitelkihelyezésre számított az OTP vezérigazgató-helyettese. Az ügyletek nagy része forgóeszközhitelre vonatkozik - tette hozzá.
A Növekedési Hitelprogram II. szakaszában is érdeklődést mutatnak a cégek a kedvezményes hitellehetőség iránt. A hitelprogram második fázisában a K&H-nál eddig 150 cég igényelt és kapott hitelt, több mint 10 milliárd forint értékben. Emellett további 50 milliárd forintnyi hitelösszeg bírálata van jelenleg folyamatban. „Abban az esetben pedig, ha egy cég - méretkategória, kockázat vagy más egyéb ok miatt - nem felelne meg a program által megkövetelt feltéteknek, úgy további refinanszírozási konstrukciókat (pl.: MFB Vállalkozásfinanszírozási Program, Új Széchenyi Hitel, Exim hitel), illetve saját forrású hiteleket tudunk ajánlani számukra” – mondta Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője. (Az Exim hiteltermékekről itt olvashat részletesebben!)