A Negyedéves Konjunktúramutató tíz komponensből áll:
- jelenlegi/várható üzleti helyzet;
- jelenlegi/várható jövedelmezőség;
- beruházási aktivitás várható alakulása;
- jelenlegi rendelésállomány;
- elmúlt féléves/várható termelési szint;
- létszám várható változása;
- kapacitáskihasználás várható alakulása.
Az előző év azonos időszakához képest a jelenlegi rendelésállomány, és a várható létszám kivételével negatívabb a vállalatok jelenlegi helyzetértékelése. A leginkább kiemelkedő mértékben (30 ponttal) a várható jövedelmezőség megítélése romlott az egy évvel ezelőtti időszakhoz viszonyítva.
A 2022. júliusi adatok alapján a nagyvállalatok optimistábban ítélik meg helyzetüket a várható jövedelmezőség kivételével a kis- és középvállalkozásokhoz viszonyítva. A legjelentősebb különbség a jelenlegi rendelésállomány (30 pont), a várható termelési szint (28 pont), a várható kapacitáskihasználtság és az elmúlt féléves termelési szint (23–23 pont), illetve a beruházások várható szintjének (20 pont) értékelése esetében tapasztalható.
Áprilishoz viszonyítva a kis- és középvállalkozások körében az összes indikátor csökkent, legnagyobb mértékben a beruházások várható szintjének megítélése romlott (24 ponttal). A nagyvállalatok körében 2022. áprilishoz viszonyítva a várható létszám, az elmúlt féléves termelési szint, a beruházások várható szintje és a jelenlegi rendelésállomány kivételével a többi mutató romlott. Az előző év azonos időszakához képest a kis- és középvállalkozások körében az elmúlt féléves termelési szint kivételével (amelynek megítélése nem változott) a többi mutató csökkent, legnagyobb mértékben a várható kapacitáskihasználtság (34 ponttal). A nagyvállalatok körében a jelenlegi rendelésállomány, és a várható létszám esetén tapasztalhatóak magasabb értékek 2021 júliusához viszonyítva, a többi mutató csökkent egy évvel ezelőtti értékéhez képest.