Éppen feleannyit vásárolunk bankkártyánkkal vasárnap, mint a kötelező zárva tartás előtt tettük, derül ki a MasterCard legfrissebb adataiból. A MasterCard a vasárnapi boltbezárás bevezetését megelőző két hónap napi bankkártyás tranzakcióinak számát és értékét hasonlította össze az azt követő két hónap adataival. A kártyatársaság számai azt mutatják, hogy vasárnaponként felére (50%-ra) csökkent a bankkártyás vásárlások száma - összegüket tekintve pedig 52%-ra. Jóllehet a törvény bevezetése előtt is a vasárnap volt az egyik leggyengébb nap vásárlási szempontból, az új szabályozásnak betudhatóan ezen a napon negyedannyi kártyás művelet zajlik, mint a hét legnagyobb forgalmú napján, azaz szombaton. Mindemellett az adatok szerint a vasárnapi zárva tartás nem volt negatív befolyással az elektronikus fizetések népszerűségének növekedésére.
Piac&Profit: Vannak-e arra utaló jelek, hogy a vasárnapi zárva tartás hatására a kisebb üzletekben megnő az igény a kártyaelfogadásra?
Tapasztalataink szerint egyre több vásárló tudatosan keresi azokat az üzleteket, ahol bankkártyával fizethet, hiszen a kártyás vásárlás általában egyszerűbb, gyorsabb és biztonságosabb, mint a készpénzes. Ez a fogyasztói réteg, ha teheti, valószínűleg vasárnap is az elektronikus fizetést választja. A bankkártya-elfogadói hálózat folyamatos bővülése azt mutatja, hogy az üzletek tulajdonosai felismerték ezt a vásárlói igényt, és sok helyen már a piacokon, kisboltokban is elfogadják a kártyát. Ugyanakkor korai lenne megállapításokat tenni arra nézve, hogy a vasárnapi zárva tartás miatt bővül ilyen ütemben az elfogadói hálózat, vagy enélkül is ilyen gyorsan növekedne-e a terminálok száma.
Amikor a kétféle fizetési mód költségoldalát összehasonlítjuk, nem szabad elfelejteni, hogy a készpénz sincs ingyen, de sok fáradtságtól és kockázattól is megkímélik magukat a kereskedők, ha elfogadják a plasztikot. Csökkennek a készpénzkezelés költségei, nő a biztonság, illetve nem merül fel a hamis pénz kockázata sem.
A vállalkozásoknak azt javasoljuk, hogy ha a kártyaelfogadás bevezetése mellett döntenek, több banktól illetve szolgáltatótól is kérjenek ajánlatot, vizsgálják meg a feltételeket. Mindazonáltal úgy látjuk, hogy a bankok és a szolgáltatók is sokat tesznek a szolgáltatás fejlesztése érdekében.
A készpénz nélküli fizetés esetén a tapasztalatok szerint az emberek kevésbé fogják magukat vissza, és többet költenek. Elemzések szerint a nem készpénzzel fizető ügyfél akár 30 százalékkal is hajlandó többet elkölteni. Ez azt jelenti, hogy azt az árut is megveszi, amelyet készpénzzel nem venne meg. A kártyás fizetési lehetőség bevezetése tehát szakértők szerint a forgalomra is jótékony hatással lehet. Mekkora forgalomnál, vagy milyen típusú árukészletnél érdemes a tapasztalatok szerint POS terminált telepíteni?
Kisebb forgalomnál és árukészletnél is érdemes POS terminált bérelni vagy beszerezni, hiszen sok vevő keresi a kártyás fizetés lehetőségét. A kereskedők ma már számos konstrukcióból választhatnak, ha úgy döntenek, hogy szeretnének bankkártyát is elfogadni. Sőt, akár az árukészlettel nem rendelkező egyéni vállalkozók, - például a házhoz járó fodrászok, szerelők, pénzügyi tanácsadók vagy orvosok - is elfogadhatják a plasztikot a közelmúltban megjelent mobil bankkártyaterminál segítségével. A hordozható készülék egy kis táskában is elfér, könnyű, külön áramforrást nem igényel, a fizetéshez pedig a terminálon kívül csak egy internettel rendelkező okostelefon vagy táblagép, valamint egy alkalmazás szükséges.
Tapasztalataink szerint – és az MNB számai is ezt mutatják – folyamatosan emelkedik az elektronikus fizetések száma. Az utóbbi időszakban a legnagyobb áttörés az érintőkártyák használatában volt megfigyelhető, a tavalyi évben megduplázódott a számuk, ezzel Magyarország világszinten is az egyérintéses fizetés élvonalába került. Ha a skandináv országokhoz hasonlítjuk magunkat, ahol a tranzakciók túlnyomó többsége bankkártyás, akkor van még hova fejlődnünk, de elmondható, hogy jó úton járunk. A napi bevásárlást ma már a tömegközlekedési eszközökön utazva is elintézhetjük, hiszen a webshopok széles kínálatából a mobileszközünk segítségével is vehetünk termékeket és szolgáltatásokat, a biztonságos online fizetésnek köszönhetően pedig azonnal rendezhetjük a számlát. A mobiltárcák megjelenésével már a fizikai elfogadóhelyeken is fizethetünk mobileszközzel, az érintőkártya ugyanis benne van a készülékben, így nem kell külön bankkártya. Ezekkel a megoldásokkal is fontos lépéseket teszünk a készpénzmentes társadalom megteremtése felé. Véleményem szerint az elektronikus fizetés terjedéséhez az edukációs és egyéb kampányok, például a nagyobb fesztiválok készpénzmentessé tétele is hozzájárultak.