Nem is gondolnánk, melyek a világ legveszélyesebb vállalatai - itt van a lista

Azok, amelyeknek termékeit mindennap használjuk, fogyasztjuk, szolgáltatásait igénybe vesszük, mégsem gondolnánk rájuk ebből szempontból.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amikor bő száz évvel ezelőtt az első amerikai versenytörvényeket írták, a monopóliumokat olyan emberek irányították, mint John D. Rockefeller olaj- és Andrew Carnegi acélmágnás. Bármit megtehettek saját befolyásuk növelése, független cégek eltiprása érdekében. Egy évszázad elteltével a nevek megváltoztak, de a helyzet mit sem változott – állítják sokan. Mark Zuckerberg (Facebook), Tim Cook (Apple), Sunder Pichai (Google), Jeff Bezos (Amazon) óriásvállalatok ügyvezető-tulajdonosai, egykori alapítói ugyanúgy bármit megtehetnek: felvásárolhatnak, megsemmisíthetnek független vállalkozásokat, növelhetik befolyásukat saját hatalmuk megszilárdítása érdekében.

A Google került az élre (Fotó: Pixabay)
A Google került az élre (Fotó: Pixabay)

Digitális gazdasági hatalmuk mérhetetlenné vált. Egyetért e megállapításokkal David N. Cicilline, az amerikai képviselőház trösztellenes albizottságának demokrata párti elnöke is. Ő vezette két éve azt a versenybizottsági meghallgatást, amelyen az említett négy digitális gazdasági óriás vezetőjének kongresszusi képviselők kérdéseire kellett válaszolniuk. A részben ennek alapján készített jelentés szerint mind a négy vállalat visszaél a helyzetével, ellenőrizni tudja a versenytársak piacra jutását, sérti a vállalkozói szellemet, az amerikai állampolgárok magánéletét, a szabad és sokszínű sajtó életképességét.

Manipulációk, alantas munkakörülmények, környezetszennyezés

A világot ma már globális gazdasági erők, nemzetek fölött álló óriásvállalatok irányítják – vonják le következtetésüket a világgazdasági folyamatokból A világ ötven legveszélyesebb vállalata című kötet szerzői, Juha-Pekka Raeste és Helsingin Sanomat. A két finn gazdasági újságíró három évtizede követi nyomon a világgazdaság eseményeit, trendjeit, és nemcsak összefoglalják a tényeket, hanem nevén is nevezik azokat a cégeket, amelyek méretük, hatékonyságuk, befolyásuk alapján veszélyesek lehetnek az életünkre. Sok tőzsdén lévő, technológiai nagyvállalkozás szerepel közöttük, de akad a sorban bank, élelmiszeráruház-lánc, építési vállalat, őrző-védő vállalkozás és olajmulti is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo