Négy újabb országból lehet projektet indítani a Kickstarteren

Fontos bejelentést tett a Kickstarter crowdfunding oldal: október 21-től immár Írország, Svédország, Norvégia és Dánia is felkerül azon országok listájára, ahonnan minden gond nélkül lehet projekteket indítani.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok kicsivel, sokra mehet - Kép: Pixabay

Az eredetileg csak az Egyesült Államok területén élő személyek, vagy működő vállalatok számára elérhető Kickstarter az elmúlt időszakban kezdte meg a külföldi terjeszkedést. Mostanáig az USA-n kívül Kanada, az Egyesült Királyság, Ausztrália, Új-Zéland és Hollandia került be a kedvezményezettek klubjába. A mostani négyes bővítéssel tehát ötről kilencre nő a külföldön nyitott érdekeltségek száma. (Itt olvashat a magyar tömegfinanszírozással foglalkozó oldalakról.)

Egyszerűbb lesz a jogi szabályozás

Rövidebb, a cirkalmas jogi bikkfanyelvtől jobbára megkímét felhasználói szabályzatot is kap a világ legnagyobb közösségi finanszírozó (crowdfunding) oldala. A szűk egy hónap múlva életbe lépő változat sokkal pontosabban leírja, mi várható el a projektgazdáktól, amennyiben a megvalósítás nem az ígéreteknek megfelelően alakul - írta együttműködő partnerünk, a Bitport.hu.

A Kickstarteren meghirdetett tervek támogatásánál fontos megérteni, hogy a befizetők nem egy egyszerű webáruházban választanak ki terméket, szolgáltatást, hanem egy ötlet megvalósítására adnak előzetesen forrást. Ha úgy tetszik, kockázati befektetőként lépnek fel, ahol nem részesedést kapnak cserébe, hanem jobbára valamiféle terméket. A projektgazdák sok esetben nem profi gyártók, cégek, így nem is lehet csodálkozni azon, hogy rengeteg kezdeményezés nem várt nehézségekbe ütközik, ami csúszásokhoz, szélsőséges esetben akár a projekt teljes leállásához vezethet. Ráadásul a Kickstarter nem is szerepel ebben a képletben, hiszen szerződés csak a támogató és a projektgazda között keletkezik a támogatás befizetésével. (Itt olvashat a legsikeresebb külföldi példákról és pillanatnyi a magyar helyzetről.)

Az október közepétől érvényes új szabályozás azonban meglehetősen pontosan körülírja, mit és hogy kell tennie a pénzt befogadó félnek, amennyiben nem várt komplikációk lépnének fel. Ezek között szerepel többek között az őszinte és pontos kommunikáció a támogatókkal, amelynek tartalmaznia kell a csúszás vagy egyéb problémák okait, illetve a helyzet megoldására vonatkozó terveket. El kell tudni számolni a források felhasználásával, és ami a legfontosabb, minden támogatónak biztosítani kell a visszafizetés lehetőségét, amennyiben nem vagy csak részben lehet teljesíteni az eredeti vállalást.

További részletek itt olvashatók!

Kisokos tömegfinanszírozáshoz
Előző cikkünkben gyors képet adtunk arról, mekkora pénzek, hogyan és hová vándorolnak tömegfinanszírozás, azaz a crowdfunding formájában. Most megnézzük, hogyan működnek a sikeres projektek és platformok, és azt latolgatjuk, lehet-e Magyarországon sikeres kampányt folytatni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo