Valójában Magyarországon a beruházások és a kutatás-fejlesztés területén kifejezetten támogató az adórendszer, csak nagyon kevesen ismerik és merik kihasználni a lehetőségeiket. Nem úri hóbort tehát egy ötlet, egy új konstrukció kialakítása, létszám- vagy kapacitásbővítés megtervezése előtt adótanácsadóhoz fordulni. A tanácsadó segíteni fog abban, hogy felmerült ötletekhez megtalálja az adócsökkentő lehetőségeket, de abban is, hogy a változást úgy menedzselje a vállalat, hogy biztosan megfeleljen az elvárt feltételeknek. Érdemes lehet azoknak is megkérdezni egy adótanácsadót, akik most csapnak a fejükre, mert épp a közelmúltban zárult egy projektjük, bizonyos esetekben ugyanis még utólag is van lehetőség érvényesíteni a kedvezményt. (Vannak persze olyan adókedvezmények is, amelyek inkább kárt okoznak, mint hasznot.)
Fontos azonban azt is hangsúlyozni, hogy ne azért kezdeményezzünk új tevékenységet vagy esetleg vállalkozást, hogy adót spóroljunk, hanem a tervezett programhoz, üzleti tervhez keressük a legoptimálisabb, legális adózási lehetőségeket. Most a beruházást ösztönző fejlesztési adókedvezményeket tekintjük át részletesen, a LeitnerLeitner szakértőinek segítségével.
A fejlesztési adókedvezményekkel a fizetendő társasági adót lehet maximum 80 százalékkal csökkenteni, vagyis szerencsés esetben a tényleges adókulcs 9 százalék helyett 1,8 százalék lesz. A kedvezmény felhasználását a beruházás megvalósítása után lehet igénybe venni, a beruházással létrehozott eszköz használatba vételekor, vagy az azt követő évtől kezdődően immár 12 éven keresztül, de legkésőbb a bejelentés, illetve a kérelem benyújtásának adóévét követő immár 16 adóévig. A kedvezmény mértéke a beruházás nagyságától és a megvalósítás helyszíne alapján számított támogatási intenzitási rátától függ; érvényesítése pedig a fizetendő társasági adó visszatartásával történik.
Formái lehetnek:
- Nagyberuházás, azaz a cég mérettől és megvalósítási helyszínétől függően 3,1 vagy 0,5 milliárd forintot el kell érnie a beruházás jelenértéken számított összértékének,
- Állati eredetű élelmiszert előállító létesítmény jogszabályban meghatározott élelmiszer-higiéniai feltételeinek megteremtését szolgáló beruházás,
- ha a beruházás értéke eléri a 100 millió forintot
- önálló környezetvédelmi beruházás legalább 100 millió forint értékben
- alapkutatást, alkalmazott kutatást vagy kísérleti fejlesztést szolgáló beruházás legalább 100 millió forint értékben
- kizárólag film- és videógyártást szolgáló beruházás 100 millió forint felett
- munkahelyteremtést szolgáló beruházás (100 millió Ft)
- tőzsdei bevezetést követő beruházás (100 millió Ft)
- szabad vállalkozási zóna területén megvalósított beruházás (100 millió Ft)
Végül, de nem utolsó sorban érdemes lehet a veszteségek felhasználásának korlátain is enyhíteni. Ugyanis a beruházás megvalósítása alatt nemcsak finanszírozza a fejlesztést a vállalkozás, hanem mivel az még nem termel, vesztesége keletkezik. Ha ezt a veszteséget hosszabb ideig figyelembe lehetne venni az adóban, akkor még jobban megérné a cégeknek beruházni. Ezekkel a változásokkal jobban lehetne ösztönözni a hazai vállalkozók beruházási kedvét.