A kormány néhány napja közölte, hogy a luxemburgi Európai Bírósághoz fordul a bizottsággal szemben, azt kifogásolva, hogy a brüsszeli testület nemrégiben tiltott állami támogatás erős gyanújával felfüggesztette az idén év elejétől életbe lépett új élelmiszerlánc-felügyeleti díjat. A kormány azt szeretné, hogy a bíróság semmisítse meg a brüsszeli döntést. (Korábban kompromisszumos javaslatról is volt szó.)
Miközben a kormány az Európai Bíróságon próbálja elérni, hogy beszedhesse a bizottság által korábban felfüggesztett egyoldalú és a külföldiekkel szemben diszkriminatív kiskereskedelmi sarcot, fű alatt olyan szabályozást készít elő, amely már megfelel az uniós irányelveknek és mindenkire egyenlő mértékű terhet ró - írja kormányzati forrásokra hivatkozva a Népszabadság.
Az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat - több más, friss teherhez hasonlóan - sávosan vetették ki, vagyis a multik sokat fizetnek, amíg a hazai, baráti cégek kevesebbet vagy egyáltalán nem. A díjat félmilliárd forintos forgalom alatt nem kellene fizetni a kabinet szándékai szerint, míg a 300 milliárd forintos bevétel után aránytalanul nagy, 6 százalék lenne. A törvénybe az is bekerült, hogy két veszteséges év után, amit az élelmiszer-felügyeleti díj gyakorlatilag garantált is több hálózatnak, meg lehet vonni az élelmiszer-kereskedelem jogát.
Az új javaslat állítólag megfelel majd az uniós elvárásoknak, egykulcsos lesz, mindenkire egységes, egy ezrelékes fizetési kötelezettség vonatkozik majd.