Műszerfal nélkül nem vezet autót – miért vezetne céget?

Teljesen természetesnek vesszük, hogy az autónk minden fontos adatot, amire a vezetési döntések meghozatalához szükségünk van, a műszerfalon egyszerre megmutat. A céges döntéseket mégis Excel-táblák rengetegében próbáljuk meghozni. Pedig létezik már vezetői műszerfal (dashboard) is!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vezetői műszerfal (dashboard), a megszokott Excel-tábla szerű ügyvitelt egy könnyen átlátható, ábrákkal és infografikákkal operáló megoldással váltja ki. Ezzel pedig egyszerű és gyors megoldást ad arra, hogy a vállalkozás teljesítményét valós időben vizuálisan tekintse meg a cégvezető.

Ilyen is lehet a saját műszerfalunk

Hogyan működik a vezetői műszerfal?

A vezetői műszerfal egy interfész segítségével csatlakozik az cégben működő üzleti szoftverekhez, így az azokban rögzített adatokat használja a vizualizációhoz. Ilyen üzleti rendszerek lehetnek többek között, ügyviteli-, vállalatirányítási-, számviteli-, logisztikai- vagy éppen CRM rendszerek.

A vezetői műszerfal összegyűjti a különböző rendszerekből a releváns, előre beállított információkat, így nem kell több rendszerbe bejelentkezni ahhoz, hogy megtudjunk valamit, amire egy döntéshez éppen szükségünk van. Az adatok és információk manipuláció mentesen, könnyen hozzáférhető módon jutnak el a döntéshozóhoz.

3+1 mérőszám, amire érdemes odafigyelni
Azokra a számokra hívjuk fel most a figyelmet, amelyek a vállalkozást a legjellemzőbben leírják, és érzékenyen mutatják, hol és hogyan kell változtatni a növekedés érdekében. Könnyen mérhetőek, könnyen értelmezhetőek, és az alkalmazhatóság érdekében – kifejezetten kezdő vállalkozó olvasóink számára – leegyszerűsítettük őket. Önnél rendben vannak?
Hogyan épül fel?

Az első lépés a  megfelelő mérőszámok kiválasztása a nyomon követéshez. Meg kell választanunk a legfontosabb mérőszámokat, amelyek alapján tényleg releváns információkhoz juthatunk. Erre a rendszer nélkülünk nem képes, hisz minden cég, minden divízió más és más. Például sokan a nettó árbevételt akarják egyetlen pillantással láthatóvá tenni a rendszer segítségével, de lehet ez a talán kifinomultabb nettó jövedelem is – vagy bármi más.

A legfontosabb mérőszámok meghatározása után, ki kell találni a mögöttes mutatókat, azaz azt, hogy ezek a mérőszámok, miből adódnak össze. Például a nettó jövedelmet befolyásolhatják az értékesítési számok, és bevételek, de a reklám és egyéb költségek is.

Érdemes ezeket a mögöttes mutatókat is követni, hiszen akkor kapunk precíz képet a folyamatok kedvező, vagy kedvezőtlen alakulásáról. És nem mellékesen, csak ebben az esetben tudják a cégek precízebben javítani az esetleges rosszul teljesítő területek mutatóit.

Ezután fel kell építeni az egyedi vezetői műszerfalat. A legfontosabb építőelem az üzleti alkalmazások összekapcsolásához szükséges API, vagy interfész létrehozása. Ez általában a szoftverszállítók feladata, a cégeknek mindössze annyi a dolguk vele, hogy azt kérik. Alternatíva lehet, hogy a munkavállalók egy előre elkészített adatbázisba viszik fel a szükséges adatokat manuálisan. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ennek eredményessége, valós adattartalma, megkérdőjelezhető, a hiányos adatrögzítések miatt.

Az ideális vezetői műszerfal automatikusan csatlakozik a rendszerekhez, az adatokat biztonságosan valós időben szolgáltatja. Ezen kívül elérhető web böngészőből és mobil eszközökről. így, a vezetők az irodán kívül is elérheti a vezetői műszerfalát.

A vezetői műszerfal 5 legkedveltebb tulajdonsága:

  1. Átláthatóvá teszi a cégen belüli munkafolyamatokat és mély betekintést ad a vállalat egészének vagy részének működésébe. Emellett az információkat több nézőpontból is lehet megvizsgálni, így a legjobb döntéseket lehet megalapozni vele.
  2. Képes egy cég folyamatainak mérésére. A híres amerikai menedzsment tanácsadó, Peter Drucker mondta: „Ha nem tudod megmérni, nem tudod javítani!” A vezetői műszerfal pedig éppen a mérés feladatát végzi el (többek között), ezzel pedig lehetőséget biztosít a javításra.
  3. Időt spórol. Egyre fontosabb az idő a vállalkozások életében. A vezetők rengeteg időt töltenek azzal, hogy belépnek az üzleti rendszereikbe, hogy a működési jelentéseket (statisztikákat) megnézzék. A vezetői műszerfal viszont egyszerre, egy nézetben képes megmutatni a legfrissebb eredményeket, mindazt, amire szükség van egy-egy döntés meghozatalához. Ez havi több órát/napot takarít meg a felső vezetésnek.
  4. Mérhető eredmények! A vezetők sok időt töltenek azzal, hogy lekövessék az üzleti tervben lefektetett eredmények alakulását. A vezetői műszerfal alkalmas arra, hogy valós időben követni lehessen az üzleti, gazdasági célokat, illetve a tényleges gazdasági helyzetét a vállalkozásnak.
  5. Javuló teljesítmény minden szinten. Ha nem csak a vezető használja az eszközt, hanem megfelelő jogosultságkezelés mellet a munkavállalók is, akkor ők is látják a saját teljesítményüket, így azon fognak igyekezni, hogy az folyamatosan javuljon.

Jagodics Tamás CÉGMENEDZSER Szoftver Kft

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo