A vezetői műszerfal (dashboard), a megszokott Excel-tábla szerű ügyvitelt egy könnyen átlátható, ábrákkal és infografikákkal operáló megoldással váltja ki. Ezzel pedig egyszerű és gyors megoldást ad arra, hogy a vállalkozás teljesítményét valós időben vizuálisan tekintse meg a cégvezető.
Hogyan működik a vezetői műszerfal?
A vezetői műszerfal egy interfész segítségével csatlakozik az cégben működő üzleti szoftverekhez, így az azokban rögzített adatokat használja a vizualizációhoz. Ilyen üzleti rendszerek lehetnek többek között, ügyviteli-, vállalatirányítási-, számviteli-, logisztikai- vagy éppen CRM rendszerek.
A vezetői műszerfal összegyűjti a különböző rendszerekből a releváns, előre beállított információkat, így nem kell több rendszerbe bejelentkezni ahhoz, hogy megtudjunk valamit, amire egy döntéshez éppen szükségünk van. Az adatok és információk manipuláció mentesen, könnyen hozzáférhető módon jutnak el a döntéshozóhoz.
Az első lépés a megfelelő mérőszámok kiválasztása a nyomon követéshez. Meg kell választanunk a legfontosabb mérőszámokat, amelyek alapján tényleg releváns információkhoz juthatunk. Erre a rendszer nélkülünk nem képes, hisz minden cég, minden divízió más és más. Például sokan a nettó árbevételt akarják egyetlen pillantással láthatóvá tenni a rendszer segítségével, de lehet ez a talán kifinomultabb nettó jövedelem is – vagy bármi más.
A legfontosabb mérőszámok meghatározása után, ki kell találni a mögöttes mutatókat, azaz azt, hogy ezek a mérőszámok, miből adódnak össze. Például a nettó jövedelmet befolyásolhatják az értékesítési számok, és bevételek, de a reklám és egyéb költségek is.
Érdemes ezeket a mögöttes mutatókat is követni, hiszen akkor kapunk precíz képet a folyamatok kedvező, vagy kedvezőtlen alakulásáról. És nem mellékesen, csak ebben az esetben tudják a cégek precízebben javítani az esetleges rosszul teljesítő területek mutatóit.
Ezután fel kell építeni az egyedi vezetői műszerfalat. A legfontosabb építőelem az üzleti alkalmazások összekapcsolásához szükséges API, vagy interfész létrehozása. Ez általában a szoftverszállítók feladata, a cégeknek mindössze annyi a dolguk vele, hogy azt kérik. Alternatíva lehet, hogy a munkavállalók egy előre elkészített adatbázisba viszik fel a szükséges adatokat manuálisan. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ennek eredményessége, valós adattartalma, megkérdőjelezhető, a hiányos adatrögzítések miatt.
Az ideális vezetői műszerfal automatikusan csatlakozik a rendszerekhez, az adatokat biztonságosan valós időben szolgáltatja. Ezen kívül elérhető web böngészőből és mobil eszközökről. így, a vezetők az irodán kívül is elérheti a vezetői műszerfalát.
A vezetői műszerfal 5 legkedveltebb tulajdonsága:
- Átláthatóvá teszi a cégen belüli munkafolyamatokat és mély betekintést ad a vállalat egészének vagy részének működésébe. Emellett az információkat több nézőpontból is lehet megvizsgálni, így a legjobb döntéseket lehet megalapozni vele.
- Képes egy cég folyamatainak mérésére. A híres amerikai menedzsment tanácsadó, Peter Drucker mondta: „Ha nem tudod megmérni, nem tudod javítani!” A vezetői műszerfal pedig éppen a mérés feladatát végzi el (többek között), ezzel pedig lehetőséget biztosít a javításra.
- Időt spórol. Egyre fontosabb az idő a vállalkozások életében. A vezetők rengeteg időt töltenek azzal, hogy belépnek az üzleti rendszereikbe, hogy a működési jelentéseket (statisztikákat) megnézzék. A vezetői műszerfal viszont egyszerre, egy nézetben képes megmutatni a legfrissebb eredményeket, mindazt, amire szükség van egy-egy döntés meghozatalához. Ez havi több órát/napot takarít meg a felső vezetésnek.
- Mérhető eredmények! A vezetők sok időt töltenek azzal, hogy lekövessék az üzleti tervben lefektetett eredmények alakulását. A vezetői műszerfal alkalmas arra, hogy valós időben követni lehessen az üzleti, gazdasági célokat, illetve a tényleges gazdasági helyzetét a vállalkozásnak.
- Javuló teljesítmény minden szinten. Ha nem csak a vezető használja az eszközt, hanem megfelelő jogosultságkezelés mellet a munkavállalók is, akkor ők is látják a saját teljesítményüket, így azon fognak igyekezni, hogy az folyamatosan javuljon.
Jagodics Tamás CÉGMENEDZSER Szoftver Kft