Jelenlegi információk alapján 140 ilyen céget azonosítottak, ahol a Magyar Honvédségnek szerepe lehet. Ők értesítést kaptak a kijelölésről, amelyben az akciócsoport tájékoztatta a cégeket a veszélyhelyzet idején a működésükre vonatkozó korlátozásokról is. Az irányítócsoportok részt vesznek a vállalati munkában, erről jelentést adnak az országos operatív törzsnek. A feladatuk egyelőre a fizikai biztonság és a működőképesség feltételeinek biztosítása.
A Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda emlékeztet, hogy a lista nem végleges, az bármikor bővíthető a közeljövőben, az érintett cégek köre bármikor változhat az irányadó jogszabályok alapján, ha a helyzet megköveteli.
Az említett 140 vállalat között már most is találunk magánvállalatot; ilyen például a Hungaropharma, az Auchan vagy a Robert Bosch magyarországi leányvállalatai, ennek következtében joggal számíthatnak arra a magánszektor szereplői, hogy ők is sorra kerülhetnek. Természetesen ez nem érint mindenkit; a járvány terjedésével az egészségügyben, vegyiparban, élelmiszerellátásban, vendéglátásban és közlekedési iparágban lévő vállalatoknak kell erre felkészülni.
Átmeneti államosítás
„Abban az esetben, ha egy cégnél megjelenik az irányítócsoport, átmenetileg korlátozódhat vagy akár meg is szűnhet a vállalat és a tulajdonosok tulajdonhoz való joga, azaz átmeneti időre akár „államosításra” is sor kerülhet.
A gyakorlatban ez azt jelentheti, hogy a vállalatnak át kell adnia bizonyos eszközeit, például buszokat, autókat, repülőgépeket, gyógyszereket, vegyszereket, élelmiszert, háztartársi terméket a magyar honvédségnek, de akár az is előfordulhat, hogy a korlátozó intézkedések eredményeként egy magáncég eszközeit, ingatlanjait felhasználva alakítanak ki ideiglenes kórházat vagy más karantén zónát, vagy a cég termelési és értékesítési portfólióját teljes mértékben átalakítják– tette hozzá Fazakas Balázs, a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda peres és vitarendezési csoportjának vezetője.
A szakértő hozzátette, hogy a közzétett információk alapján a mai napig nem kerül még sor a fent részletezett intézkedésekre, így gyakorlati tapasztalatokról nem tudunk beszámolni.
A Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda kiemelte, hogy amennyiben ilyen intézkedésekre kerülne sor egy vállalatnál, ez utóbbi jogosult lenne kártalanításra az őt ért veszteségek miatt. A kártalanítás nem jár automatikusan, kérelmezni kell, ennek hiányában nem jut pénzhez a vállalkozás.
Ha a kérelmezés ellenére nem térítik meg a károkat, a kárt elszenvedő magánszemély bírósági úton érvényesítheti jogát.