Mit csináljunk, ha elvesztettük vállalkozásunk számlatömbjét?

Mindenkivel előfordult már, hogy elvesztett valamit, akár csak egy tollat vagy egy pénztárcát, ami sok bosszúságot okozhatott. De mi a helyzet akkor, ha vállalkozásunk számlatömbjét vesztettük el véletlenül? Mihez kezdjünk? Kihez forduljunk?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Komoly probléma is származhat a számlatömb elvesztéséből – Kép: Pixabay

Nincs egyetlen olyan jogszabály vagy rendelkezés sem arra vonatkozóan, hogy mi a teendő ez esetben, azonban célszerű először az adóhatóságnak bejelentenünk, vagy közzétennünk egy hivatalos lapban. Akár a bejelentést, akár a közzétételt választjuk, szerepeltetni kell a számlatömb tulajdonos cég nevét, székhelyét és az elveszett számlatömb (-tól, -ig) sorszámát, továbbá az érvénytelenítés napját. Így egy esetleges adóellenőrzés alkalmával, ha az adóellenőr számon kéri rajtunk a megvásárolt számlatömbünket, fel tudjuk mutatni az elvesztésével kapcsolatos bejelentésről szóló dokumentumainkat. 2011-től az adózás rendjéről szóló törvény szerint a szigorú számadású nyomtatványok vásárlásakor (ilyen például a számlatömb is) az eladónak kötelessége a vásárlással megbízott magányszemély nevét, adóazonosító kártyáját is elkérni, hiszen a forgalmazóknak lejelentési kötelezettségük van. Tehát az adóhatóságnak naprakész információja van arról, hogy az egyes sorszámtartományú számlatömböket ki vásárolta meg – olvasható az UCMS Group Hungary blogján.

Fontos tudnunk azt is, hogy a számviteli törvény értelmében a számlatömbök megőrzési határideje 8 év. Ezen időszak alatt biztosítani kell a számlatömb és az abban szereplő számlák sértetlenségét, eredetiségét, hitelességét és olvashatóságát.

Mondja meg a NAV, mi legyen az e-számlákkal!
Noha január 1. óta a törvény már nem írja elő, hogy digitális aláírásra lenne szükség az elektronikusan érkező számlák hitelességéhez, a szakmai fórumokon továbbra is erős megosztottság érezhető, hogy ilyen számlák befogadása esetén van-e félnivalójuk az adóhivataltól. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz fordul hivatalos állásfoglalásért az egyik legrégebbi elektronikus számlázási szolgáltató, a Billzone.eu.
A bejelentés után készítsünk egy selejtezési dokumentációt (a selejtezési szabályzatunknak megfelelően), amiben részletesen leírjuk azt, hogy mikor tűnt el a számlatömb, mikor vettük észre, mit tettünk meg a megtalálása érdekében, stb. Érdemes csatolni olyan bizonylatokat, amelyek alátámasztják a jegyzőkönyvben foglaltakat. Ha például az autónkat törték fel, és onnan tűnt el a számlatömb, csatoljuk a rendőrségi feljelentést is.

Ha a számlatömbben állítottunk már ki számlákat, akkor a számla befogadójától tudunk kérni hiteles másolatot, ezzel a bizonylatmegőrzési kötelezettségünknek eleget tudnunk tenni. Ezeket a hiteles másolatokat mindenképpen érdemes beszereznünk, hiszen ezek nélkül egy esetleges adóellenőrzésnél az adóhivatal becsléssel fogja megállapítani árbevételünket, ami nekünk sosem kedvező. Mindemellett a bizonylatmegőrzési kötelezettségünk megszegéséért az adóhivatal a magánszemély adózót 200 ezer forintig, más adózót 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja.

A fentiek tükrében érdemes a számlatömb helyett számlázóprogramot alkalmaznunk, amely ma már csak pár tízezer forintos költséget jelent a vállalkozás számára, azonban kiküszöbölhetjük a számlatömb megrongálódását, elvesztését.

Forrás: UCMS Group Hungary

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo