A sztreccsfólia fogalma és tulajdonságai
A sztreccsfólia egy nagyon vékonyra kinyújtott műanyag termék, amelynek célja, hogy a raklapra szerelt árukat, dobozokat összetartsa. Ehhez a fóliának rugalmasnak, nyújhatónak kell lennie. A nyújtás után a fólia igyekszik visszanyerni eredeti alakját, rásimul a termékekre és összetartja azokat. A sztreccsfólia biztonságosan rögzíti és védi a termékeket a szállítás és rakodás idején.
A kézi sztreccsfólia esetén a fóliatekercsek könnyebbek és rövidebbek, mint a gépi tekercseknél. Ez fontos, mivel nem géppel kell a raklapot körbetekerni. A fizikai tulajdonságok különbözősége mellett a legfontosabb differencia a termékek nyújtási képessége. A vastagabb gépi fólia jobban véd, ugyanakkor nehezebb nyújtani.
A gyártás során különféle adalékanyagokat kevernek a hozzá a polimerekhez. Ezekkel befolyásolható a nyújtási képességen kívül az UV ellenállási képesség, a szakadásállóság és egyéb tulajdonságok is. A fóliavastagság befolyásolja a védelmi képességet, a szakadásállóságot, a kilyukadás lehetőségét. A vastagabb fólia ellenállóbb.
A Parainesis sztreccsfóliái bármilyen vastagságban elérhetőek, a cég segít a fólia és a fóliatekercselő kiválasztásában is.
Mikor jó döntés a kézi sztreccsfólia?
A kézi sztreccsfólia jó megoldás, ha kizárólag emberi munkát alkalmaz a raklap csomagolásánál, például, ha nem fér el egy csomagológép, vagy nehezen megközelíthető a termék. A kézi sztreccsfólia nem tehető be a csomagológépbe, de a kereskedelmi forgalomban elérhető többféle fóliatekercselő. Ha napi 50 raklapnál kevesebbet kell becsomagolnia, a kézi fólia a megfelelő megoldás.
Hogyan kell kiválasztani a sztreccsfóliát?
Ha a fenti szempontok alapján körvonalazódott, hogy kézi vagy gépi fóliát érdemes-e használni, ki kell választani más fontos tulajdonságokat, igényeket is össze kell írnia, hogy könnyebb legyen a választás:
- Milyen termékeket kell csomagolni?
- A termékeknek milyen különleges tulajdonsága van, amelyek a fóliával kapcsolatosan egyedi elvárásokhoz vezetnek (UV-állóság, szín, vastagság, feliratok)?
- Naponta hány raklapot kell fóliázni?
- A humán erőforrás vagy a gép használata-e a költséghatékonyabb megoldás, mennyit szeretne a raklapcsomagolásra áldozni?
- Hány alkalmazott dolgozik a csomagolási területen?
A kézi fóliázás jó megoldás, ha elegendő humán erőforrás áll rendelkezésre, és a napi becsomagolandó raklapmennyiség nem haladja meg az ötvenet, illetve csomagológépre nincs elegendő keret jelenleg.