Hatással van a mindennapokra…
Leginkább az idegrendszerre gyakorolt hatását szoktuk tapasztalni a hétköznapokban. Ha valaki fáradékony, gyakran elbóbiskol, ingerlékeny, feszült, vagy nehezen koncentrál és sűrűn fáj a feje, az mind utalhat valamilyen látáshibára. Szerencsére a legtöbb esetben egyszerű a megoldás: például egy szemüveg vagy egy kontaktlencse. Utóbbi beszerzése könnyedén megoldható, a CooperVision ingyenes kontaktlencse kipróbálást is lehetővé tesz.
A kutatások rohamosan növekvő számokat mutatnak pár 10 éven belül a myopia esetében. Ezt a hétköznapokban rövidlátásként ismerhetjük, az ismertető jegye pedig az, hogy a “beteg” nem lát távolra élesen. Folyamatosan érzékelhető homályt tapasztal, ha egy messzebb lévő feliratot akar elolvasni. Közelre, rövid távokon belül a látása sokkal pontosabb és élesebb, mint bárki másnak.
Például nagyon könnyen fűzi be a cérnát a tűbe szemüveg nélkül is, de ha túl messze ül a TV-től, az már nem feltétlenül lesz kielégítő élmény. Állandó jelleggel kell optikai eszközt viselni, hogy mindent megfelelően lássanak. A szakemberek számára az jelent nagy kihívást, hogy a myopiások mindent tökéletesen akarnak látni, ezért is szeretnének minél magasabb dioptriát.
Sajnos előfordul “túlkorrigálás”, amikor szükségtelen dioptriát írnak fel, ami még elsőre szuper élmény is lehet, de hosszú távon bizonytalan látást, fókuszálási nehézséget és közeli látásproblémákat is okozhat. A myopiások nagy része a kontaktlencsét részesíti előnyben, mivel esztétikailag észrevehetetlen és kényelmesebb megoldást biztosít.
A rövidlátáson túl
Természetesen más látáshibát is tapasztalhatunk életünk során. Ilyen például a hypermetropia, ami gyermekkorban kinőhető. Ez a kifejezés távollátást/túllátást jelent, tulajdonképpen a szemben lévő látásproblémán tud túllátni az illető, azaz önmaga korrigálja a problémát. Nagyon becsapós tud lenni, mivel egy ideig mindenhova jól tudnak látni, de idővel ez a rugalmasság kifárad. Jellegzetes panasz 30-35 évesen az olvasási nehézség, közelről feltekintve fókuszálási nehézségek, este pedig bizonytalanabb, rosszabb látás.
Astigmatizmus: amiben mindenki “szenved”
Mivel a szemünk nem egyforma hosszú minden irányban, a beérkező fény nem tud tökéletesen egységes képet alkotni. Olyan, mintha a tárgyak elmosódottak lennének, vagy árnyéka/aurája lenne mindennek. Normál esetben ez olyan kicsi, hogy észre sem vesszük. Azonban van, akinél nagyobb az eltérés. Gyerekeknél iskoláskorban szokott kiderülni mikor írni és olvasni tanulnak, sok a betűtévesztésük. Ilyen esetben sokkal körültekintőbben kell megválasztani a megfelelő dioptriát.