Bár az idei májusi értékesítési adatok 12 százalékkal alacsonyabb forgalmat mutatnak a kiugróan erős, előző évi értékekhez képest, az első negyedévben tapasztalt áremelkedés és a folyamatosan dráguló hitelkamatok ellenére továbbra sem csökkent a fizetőképes kereslet az ingatlanpiacon.
A szűkülő kínálat miatt egyre nagyobb kihívást jelent az igényeinknek megfelelő ingatlanhoz jutás, ráadásul pénztárcabarát áron. Amennyiben hitelfelvételre is szükség van az ingatlantranzakció során, úgy egy hozzáértő segítségével és a megfelelő banki ajánlattal akár több mint tízmillió forintot is spórolhatunk, ha alaposan tájékozódunk a különböző ajánlatok és lehetőségek között.
Több maradhat a családi kasszában
Ha egy kétgyermekes családnak 10 millió forint hiányzik a költségvetéséből a választott ingatlan megvásárlásához és előzetes tájékozódás nélkül, egyszerűen csak besétálnak az első bankba, könnyen lehet, hogy egy 20 éves, végig fix kamatozású, 10 milliós piaci kölcsön esetén összesen 2,5 millió forinttal többet kell majd visszafizetniük – 88 500 forintos havi törlesztés mellett – mint ha a legkedvezőbb lehetőséget biztosító bank ajánlatát fogadták volna el. Sőt, a két gyermek esetén felvehető CSOK-hoz már 10 millió forint támogatott hitel is igényelhető, így 55 460 forintos havi hiteltörlesztéssel, 8 millió forinttal több marad a családi kasszában az első, legdrágább banki ajánlathoz képest.
Három- vagy több gyermekes családok számára új vagy használt lakás vásárlása, építése esetén a CSOK mellé – maximum 15 millió forint értékben – speciális, fix, évi 3 százalékos kamatozású, támogatott lakáshitel igénylésére is van lehetőség, legfeljebb 25 éves futamidővel. A kínálatban szereplő, 15 milliós, végig fix kamatozású, 20 évre szóló, legkedvezőtlenebb banki ajánlathoz képest több mint 12,5 millió forintot spórolhatunk - ami a havi törlesztőrészletek tekintetében több mint 50 ezer forintos különbséget jelent - ha tájékoztatásért a megfelelő, bankfüggetlen pénzügyi szakértőhöz fordulunk.