Napi nyolc órában, kétszázezer forintos bruttóra bejelenteni valakit ma 257 ezer forintba kerül, miközben a munkavállaló zsebében mindössze nettó 131 ezer forint marad. Ez azt jelenti, hogy adókra és járulékokra az alkalmazott bérének közel fele megy el. "Ha ügyesen használjuk a járulékkedvezményeket, évente több millió forintot spórolhatunk a cégünknek" – hívja fel a figyelmet Széles Imre járulékszakértő, az Országos Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság Nyugdíj-ellenőrzési Osztályának főosztályvezetője.
Szerinte egy teljesen átlagos munkakörbe a 25 év alatti pályakezdőket vagy az 55 év felettieket, tartósan álláskeresőket és a kisgyermekes anyákat éri meg a leginkább felvennünk. De nem árt, ha azzal is tisztában vagyunk, hogy a gyesről érkező kismama fél év múlva esetleg újra szülési szabadságot vesz ki, a pályakezdők csak egy hosszabb betanítási idő után fognak tudni érdemi munkát végezni, és a tartósan munkanélkülieknél kérdéses, hogy nincs-e baj a képességeikkel.
A kedvezmények egy részét, arányosan csökkentve a mértéküket, részmunkaidős foglalkoztatás esetén is igénybe vehetjük, elesünk viszont a lehetőségtől, ha a dolgozót nem csak az előre meghatározott munkakörben alkalmazzuk. S még valami: a megtakarítás a teljes hónapra jár akkor is, ha a munkavállaló valamikor a hónap folyamán kezdett vagy töltötte be az adott életkort, de az egyes kedvezmények se egymással, se más, a szociális hozzájárulási adókból érvényesíthető kedvezménnyel nem vonhatók össze.
– Ha például a munkaadó egy 55 év feletti és alkalmazása előtt tartósan munkanélküli jelentkezőt választ ki, akkor csak az egyik kritérium után kap majd kedvezményt. Ez azt jelenti, hogy a hasonló formában működő Start Plusz, Start Extra vagy Start Bónusz programmal se kombinálhatja az akcióterv elemeit. A cégvezetőnek kell kiszámolnia és eldöntenie, hogy hogyan jár jobban – figyelmeztet Széles Imre.
25 év alatti és 55 év feletti foglalkoztatottak
Az után a 25 év alatti, pályakezdő munkavállaló után, akinek legfeljebb 180 nap – biztosítási kötelezettséggel járó – munkaviszonya van, a munkabére, de legfeljebb 100 ezer forint 27 százaléka jár kedvezményként a foglalkoztatás első két évében.
Az e feltétellel nem rendelkező 25 év alatti, valamint az 55 év feletti munkavállaló esetében a kedvezmény egyenlő a foglalkoztatott munkabérének, de legfeljebb 100 ezer forintnak a 14,5 százalékával.
Abban a hónapban, amelyben a munkavállaló a 25. vagy 55. évét betölti, vagy amelyben a kétéves időtartam véget ér, a kedvezmény az egész hónapban megilleti a kifizetőt. A kedvezménnyel érintett munkavállalók szakképzési hozzájárulásának alapja havonta és munkavállalónként 100 ezer forinttal (részmunkaidő esetében ennek arányos részével) csökkenthető a foglalkoztatás első két évében.
START Kártya-birtokosok
Már nem váltható ki ugyan, de a még érvényes kártya alapján a kedvezmény a munkaadót 2014. december 31-éig megilleti. Olyan munkavállaló után, akinek START Kártyája és legalább középfokú végzettsége van, maximum a minimálbér 150 százalékáig terjedően az első évben 17, a második évben pedig 7 százalékkal csökkenthető a szociális hozzájárulási adó. Felsőfokú végzettségű dolgozó esetén a csökkentés mértéke maximum a minimálbér kétszereséig terjedhet, és a foglalkoztatás első 9 hónapjában 17 százalék, további 3 hónapban pedig 7 százalék lehet.
Tartósan álláskereső személyek
A kedvezmény a tartósan álláskeresőnek minősülő személy munkaviszonyban történő alkalmazása során vehető igénybe. Mértéke az első két évben a bruttó munkabér (legfeljebb 100 ezer forint) 27 százaléka, míg a harmadik évben 14,5 százaléka. A kedvezménnyel érintett munkavállalók esetében a szakképzési hozzájárulás alapja havonta és munkavállalónként 100 ezer forinttal (részmunkaidő esetében ennek arányos részével) csökkenthető a foglalkoztatás első két évében.
Anyasági ellátásban részesülők
Az ellátások folyósítása alatt vagy az azt követően alkalmazott munkavállaló után a szociális hozzájárulási adó csökkenthető havonta a munkavállaló bruttó munkabérének (legfeljebb havi 100 ezer forint, illetve részmunkaidő esetén az arányos rész) 27 százalékával a foglalkoztatás első két évében, és 14,5 százalékával a harmadik évben. Ez a kedvezmény az anyasági ellátások folyósításának megszűnését követő hónaptól számított 45. hónap végig, de legfeljebb 3 évig érvényesíthető.
Járulékkedvezmény megváltozott munkaképességű vállalkozóknak
Ez az egyetlen olyan szociális hozzájárulási adókedvezmény, amit a nem munkaviszonyban álló vállalkozók is igénybe vehetnek, ha 2011. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra voltak jogosultak, és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény alapján rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesültek. Továbbá, ha rokkantsági ellátásban részesültek, és egészségi állapotuk a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb mértékű. A kedvezmény egyenlő az egyéni vállalkozó által saját maga után megállapított, illetve a tag után a kifizető által megállapított adóalap, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének 27 százalékával. Az egyéni és társas vállalkozónak automatikusan jár a kedvezmény, nincs szükség Rehabilitációs Kártyára.
A szociális hozzájárulási adóból részkedvezmény illeti meg
– az egyéni vállalkozót a saját maga után fizetendő adóból
– a közkereseti társaságot, a betéti társaságot, a korlátolt felelősségű társaságot, a közös vállalatot, az egyesülést, az európai gazdasági egyesülést, a szabadalmi ügyvivői irodát, a szabadalmi ügyvivői társaságot, az ügyvédi irodát, a közjegyzői irodát, a végrehajtói irodát, az egyéni céget a tagjával fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyára tekintettel terhelő adóból.