A határozott idejű munkaviszony
A munkaszerződés főszabály szerint határozatlan időre jön létre. A felek azonban úgy is megállapodhatnak, hogy a munkaviszony határozott időre létesül. A munkaszerződésben naptárilag vagy más alkalmas módon határozhatják meg a munkaviszony időtartamát. A határozott idejű munkaviszony időtartamát azonban nem lehet olyan módon meghatározni, hogy a megszűnés időpontja kizárólag az egyik fél akaratától függjön.
A határozott idejű munkaviszony egyik legfontosabb jellemzője, hogy a szerződésben meghatározott időtartam elteltével a munkaviszony minden további intézkedés nélkül megszűnik. Ebben az esetben tehát sem a munkáltató, sem a munkavállaló részéről nincs szükség felmondásra. Ilyenkor nem jár végkielégítés, és nem érvényesülnek a határozatlan munkaviszony esetén a dolgozót védő felmondási korlátok és tilalmak sem.
A munkáltató és a munkavállaló jogos érdeke
A határozott idejű munkaviszony fent vázolt tulajdonságai adott esetben visszaélésre adnak lehetőséget a munkáltató részéről. Gyakran előforduló eset, hogy a munkáltató határozatlan idejű munkaszerződés helyett a határozott idejű szerződést hosszabbítja meg a dolgozóval újra és újra meghatározott időre. A másik előforduló eset, hogy a határozott idő leteltével többször újrakötik a szerződést, szintén határozott időre. Ezek a megoldások nem minden esetben jogellenesek, azonban be kell tartani a határozott idejű munkaszerződés meghosszabbításának, újrakötésének törvényi feltételeit.
A határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy határozott idejű munkaviszony megszűnését követő 6 hónapon belüli ismételt határozott munkaviszony létesítése akkor jogszerű, ha a munkáltatónak ehhez jogos érdeke fűződik. További feltétel, hogy az ilyen megoldás nem irányulhat a munkavállaló jogos érdekének csorbítására.
A határozott idejű munkaszerződéseknek van törvénybe foglalt időbeli korlátja is. A határozott idejű munkaviszony legfeljebb 5 évig tarthat, és ebbe a maximumba a meghosszabbított, valamint a 6 hónapon belül újrakötött szerződések időtartamát is bele kell számítani.
A jogszerűtlen határozott idejű munkaviszony következményei
Ha a határozott idejű munkaviszonnyal jogszerűtlenül él a munkáltató, akkor ennek az a következménye, hogy a munkaszerződésnek a határozott időre vonatkozó kikötése semmis. Ennek következményeként a munkaviszonyt határozatlan idejűnek kell tekinteni. Ha ilyen esetben a munkáltató a meghatározott időtartam letelte után a határozott idejű munkaszerződésre hivatkozva megtagadja a dolgozó további foglalkoztatását, akkor jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt. Ebben az esetben a munkavállaló élhet a jogellenes munkaviszony-megszüntetés esetén járó követelésekkel. A munkavállaló az elmaradt munkabér miatt kártérítést követelhet, és adott esetben végkielégítést is, ha erre egyébként jogosult lenne.
Szerző:
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd