1. Egy sportoló nem adja fel. A feladatának elvégzésére koncentrál kitartóan és következetesen, akár bukások egész során keresztül egész addig, amíg végül sikerrel jár. Egy igazi sportoló csak nagyon ritkán vagy soha nem adja fel. Magas a munkamoráljuk, és képesek elfogadni és kezelni a munkával járó átmeneti nehézségeket. Ráadásul tisztában vannak azzal, mennyi nehézség az, amit még elviselnek, és hol van az a pont, amikor már nem lehet a nehézségeket, fájdalmakat félvállról venni.
2. A sportolók elérik céljukat. Ha az egyik út nem járható, találnak másikat, hogy célba érjenek. Ha a fizikai teljesítőképességük határán járnak, nem keményebben, hanem okosabban tanulnak meg dolgozni. És ahogy egyre hatékonyabbak lesznek, egyre többet tudnak hozzátenni a munkájukkal a cég eredményeihez is.
3. A sportolók képesek új képességek elsajátítására. Még akkor is, ha egy sportoló általában egy sportágban igyekszik minél kimagaslóbb eredményeket elérni, az olyan képességei, mint a szem-kéz koordináció, a reakcióidő, a sebesség, fokozatosan fejlődnek, ami igazán jól jön az olyan munkahelyi környezetekben is, ahol több funkció összehangolása szükséges. (A kompetencia szerepéről a kiválasztásban itt olvashat bővebben.)
4. A sportolók kiváló főnökök. Míg a multinacionális környezetben dolgozó szakértők hajlamosak egy-egy feladatra koncentrálni és specializálódni, a sportoló átlátja a nagyobb képet, összefüggéseket is. Általában stratégiai szinten gondolkodnak, és nagyobb képre fókuszálnak, és hosszú távú eredményeket próbálnak elérni. És mindezt képesek átültetni a mindennapi gyakorlatba is.
6. A sportolók jó csapattársak, segítők. Egy sportoló képes felismerni a csapatban dolgozó munkatársak egyéni képességeit, és képes azokat mozgósítani, felismerve, hogy a csapattársak lenézése és folyamatos lehúzása az egész csapat számára rosszat tesz. Egy jó sportoló a csapat(társ) érdekeit a magáé mellé vagy elé helyezi, ezzel is segítve a célba érést. (Az érzelmi intelligencia a cégen belüli jó viszony kulcsa lehet!)
Hogy hol lehet ilyen sportolókat találni? Könnyű, csak a szigorúan szakmai szempontok mellett egyéb szempontok figyelembevételére is szükség van az interjún. Sportol-e a jelölt rendszeresen, vannak-e más, a munkán kívüli hobbijai, végez-e közösségi munkát. (Szakértőnk tanácsai az állásinterjúkkal kapcsolatban itt olvashatók!) A válaszokból hamar kiderül, kire lehet majd csapatszinten is számítani, ami, valljuk be, néha fontosabb, mint hogy az álláskereső milyen papírokkal rendelkezik. És még egy fontos megjegyzés: sok sportolói kvalitást felmutató alkalmazott nem is sportol valójában. De megvannak benne azok a tulajdonságok, amiket kiaknázva kiváló mentalitású sportoló – és munkatárs – lehet belőle.
A cikk az alábbi írás alapján készült.