Mi vár idén a befektetőkre?

A klasszikus befektetések közül az idei évre kétségtelenül a részvények rendelkeznek a legjobb kilátással. A K&H befektetési szakemberei szerint azonban nem árt résen lenniük a megtakarítóknak, ugyanis a tavalyihoz hasonló, gyakorlatilag esés nélküli emelkedést már felválthatják a nagyobb árfolyamingadozásokkal tarkított hónapok.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A tavalyi emelkedést folytatva kedvezően indult az év a részvénypiac számára, hiszen a fejlett és a feltörekvő tőzsdék egyaránt emelkedést produkáltak.  A folytatás is ígéretesnek tűnik az év első negyedévére, hiszen a világgazdasági növekedés a tavalyi év után idén tovább gyorsul, és ezzel párhuzamosan a vállalatok is tovább tudják növelni a profitjukat, ez pedig a legfontosabb faktor a részvénypiac számára” – tájékoztatott Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Nézzük, mik lehetnek az első negyedév legmeghatározóbb történései befektetési szempontból:

  • inflációs folyamatok: a következő hónapok inflációs folyamatai döntő hatásúak lesznek, hiszen ennek függvényében határozhatnak a jegybankok a monetáris politika szigorításának tényleges lépéseiről, ami látványos emelkedést okozhat a kötvényhozamoknál, és hatással lehet a dollár árfolyamára, ezen keresztül pedig számos eszköz (pl. nyersanyagok, feltörekvő piaci befektetések) árára
  • az EKB és a Fed kommunikációja: a kamatemelést megelőzően árgus szemekkel figyelik majd a piacok, hogy mit nyilatkozik a két legnagyobb jegybank a szigorítás további menetéről
  • német kormányalakítás: a kormány felállása azt is meghatározhatja, hogy a franciákkal mennyire tudják elkezdeni a régóta lebegtetett uniós reformokat
  • olasz választások: a március 4-én tartandó parlamenti választások kimenetele erősen kérdőjeles, ami az eurozónában okozhat még meglepetéseket
Részvénypiac: óvatos felülsúlyozás

A javuló profitkilátások és az USA-ban várható adócsökkentésnek köszönhetően végső soron több profit maradhat a cégeknél. A pozitív előrejelzések ellenére azonban vannak kockázatok: jelenleg a túlzott optimizmus és az ebből adódó alacsony árfolyamingadozás tekinthető a legnagyobb veszélyforrásnak.  Az alacsony pénzpiaci hozamok azonban velünk maradnak, ezért a hozam érdekében továbbra is a kockázatosabb eszközök felé kell elmozdulni.

Három vonzó befektetési terület
Bár a nagy jegybankok egy része már megindult a kamatemelés irányába, itthon még jó darabig fennmaradhat az alacsony kamatkörnyezet. Vannak azonban kiugró hozampotenciált rejtő befektetési sztorik, amelyeket érdemes kiemelt előnyben részesíteni 2018-ban.
Fejlett kötvények: alulsúly

Bár a Fed esetében a piac csak két óvatos kamatemelésre számít idén, a várható jegybanki szigorítás hatására elinduló hozamemelkedés miatt jelenleg nem támogatjuk a kötvényeket.

Magyar kötvények: semleges szinten

A magyar kötvényeknél az MNB a következő hónapokban várhatóan még lent tudja majd tartani a hozamokat a nemzetközi környezettel szemben.

 Forint: egyelőre kivárás

A felminősítést gyakorlatilag már beárazta a piac, és az erős növekedés ellenére egyelőre nincs inflációs nyomás, így maradunk a 310 körüli euró/forint árfolyamnál.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo