Mi számít diszkriminációnak egy álláshirdetésben?

Találkoztál már olyan álláshirdetéssel, hogy „fiatal titkárnőt”, „csinos pultos lányt” vagy „férfi targoncást” kerestek? Mi a baj ezekkel? Mit nem vett figyelembe a hirdetés feladásakor a munkáltató?

Egyenlő bánásmód: mit jelent ez?

A munkában és már azt megelőzően a munkatárs keresés, felvétel folyamata alatt is fontos a munkajogi szabályok betartása. Az egyenlő bánásmód követelményének betartása a munkáltatók részére is kötelező – hívta fel a figyelmet az Érthető Jog blog legfrissebb bejegyzése.

A Munka Törvénykönyve általános szabályként írja elő, hogy:

„a munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani.”
Az egyenlő bánásmódról külön törvény rendelkezik részletesen. Megadja, hogy milyen esetben tekinthetjük úgy, hogy azt megsértették.

Kép:FreeDigitalPhotos.net/pakorn

Tartalmazza, hogy nem részesülhet valaki kedvezőtlenebb bánásmódban a következők miatt:

  • neme,
  • faji hovatartozása,
  • bőrszíne,
  • nemzetisége,
  • nemzetiséghez való tartozása,
  • anyanyelve,
  • fogyatékossága,
  • egészségi állapota,
  • vallási vagy világnézeti meggyőződése,
  • politikai vagy más véleménye,
  • családi állapota,
  • anyasága (terhessége) vagy apasága,
  • szexuális irányultsága,
  • nemi identitása,
  • életkora,
  • társadalmi származása,
  • vagyoni helyzete,
  • foglalkoztatási jogviszonyának részmunkaidős jellege, illetve határozott időtartama,
  • érdekképviselethez való tartozása,
  • egyéb helyzete, tulajdonsága vagy jellemzője.
Diszkrimináció az álláshirdetésben: nem éri meg
Az év elején rengeteg munkavállaló keres új munkahelyet és sok munkáltató a munkaerő bővítésével kívánja fellendíteni cégét. Ebből adódóan az év első hónapjaiban nagyobb figyelem irányul az álláskeresőkre, az álláshirdetésekre és ezzel együtt az állásinterjúkra is.
Minden megkülönböztetés tilos?

A fentiek nem jelentik azt, hogy bizonyos ésszerű, a munkához, a feladatokhoz, vagy a munkáltatóhoz kapcsolódó különbségeket ne lehetne figyelembe venni.

Ha női fehérnemű üzletbe keresnek eladót, akkor lehet kikötés, hogy a pályázó nő legyen, hiszen a feladatból adódóan ezt egy férfi eladó nem tudná ellátni. A vevők minden bizonnyal nem néznék jó szemmel, ha egy férfi eladó sertepertélne a próbafülkék között. Nem igaz azonban ez egy cipőüzlet esetében, ahol akár jogszerűtlen hátrányos megkülönböztetés is megvalósulhat, ha a férfi pályázót azért utasítják el, mert férfi.

Ugyanígy lehet ésszerű indoka annak, ha egy férfi focicsapat mellé nem nő, hanem férfi gyúrót választanak. A megkülönböztetést csakis a munka jellege, természete indokolhatja, és az is csak olyan mértékben, hogy a megkülönböztetés még arányos legyen.

Számíthat a munkahely szellemisége a kiválasztás során?

A munkahely szellemiségéből adódó és arányos különbségtétel vallási, világnézeti meggyőződés, vagy nemzeti, etnikai hovatartozás alapján indokolhatja a megkülönböztetést. De csak akkor, ha az ésszerű és arányos. Ez nem minden munkakör esetén áll fenn. Fontos, hogy az tényleg indokolt legyen.

Pszichoterror és diszkrimináció a munkahelyen
Az utóbbi hónapokban „divatos”, bár valójában örökzöld téma: bár a multinacionális cégeknél jellemzően létezik egy etikai szabályzat, amely tiltja a mobbingot és a diszkriminációt, a mindennapi munkában kevés figyelem terelődik erre a jelenségre. Fodor T. Gábor a munkajogász szemszögéből elemezte a témát.
Ne gondoljunk, hogy a pályázók világnézeti, vallási hovatartozása minden esetben megkérdezhető, vagy döntő súllyal figyelembe vehető a kiválasztás során. Ez alapján választani a legtöbb esetben továbbra is jogellenes lenne.

Mikor vehető figyelembe a jelentkező világnézete?

A jogellenes megkülönböztetés alól csak olyan esetben lenne kivétel, mint például egy katolikus egyházi iskola tanári álláshelye. Itt ugyanis lényeges és ésszerű követelmény lehet, hogy a pályázó az iskolai világnézettel megegyező felekezethez tartozónak vallja magát. Természetesen ez nem feltétlenül kell, hogy lényeges követelmény legyen.

Egy karbantartói munkakörnél viszont már nem igazán tekinthető ésszerű megkülönböztetésnek, ha a jelentkező vallása alapján döntenek. Gondoljunk csak bele ésszerűen! A kalapács használata nem kívánja meg, hogy a személy katolikus legyen.

A „fiatal, csinos titkárnő kerestetik”, vagy a „férfi éjjeliőrt felveszünk” és hasonló jeligéjű álláshirdetések bár lehet, hogy jó ötletnek tűnnek, de a legtöbb esetben nem jelentenek jó választást.

Szerző:

Dr. Kocsis Ildikó

ügyvéd.

az Érthető Jog blog szerzője

A fenti tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

45 felett erre számíthatsz egy állásinterjún
Miközben a kormány célul tűzte ki, hogy 2020-ig 5 százalékkal növelje a közép- és időskorúak foglalkoztatottságának mértékét, az álláskeresők tapasztalatai mást mutatnak. A 45 év feletti munkavállalók jelentős részét éri diszkrimináció az állásinterjún.

Véleményvezér

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni 

Magyar Péter szerint a róla szóló szavazáskor megszületett a Fidesz és a Szocialista frakció.
Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit

Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit 

Vásárolnak a szlovákok, miközben szidják az eladót.
Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök

Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök 

Joe Biden lemondott a következő négy évről, de megnyerte a következő hat hónapot!
Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz

Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz 

Már gyurcsányozni sem érdemes.
Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár

Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár 

Világváros lesz Kolozsvárból.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo