Az önerő mértékét mi befolyásolja?
A Lizingo.hu oldalán elérhető autólízing kalkulátor pillanatok alatt képes nekünk egy előzetes tájékoztatást adni arról, hogy mégis milyen feltételekre kell készülni a lízing során. A legalacsonyabb önerő, ami elérhető, az a 20%. Ezt más néven még kezdő lízingdíjnak is szokás nevezni. Ez azt jelenti, hogy az autó teljes vételárának maximum a 80%-át tudja meghitelezni a bank.
Ez akkor érhető el, ha az igénylő hitelképessége stabilnak mondható, az autó nem nagy értékvesztésű típus, valamint az Eurotax-érték is eléri a vételárat.
Kezdjük a sort az értékvesztéssel! Ez alatt azt értjük, hogy az életkor előrehaladtával az újkori árához képest mennyit veszít az értékéből a kocsi. Minél nagyobb egy autó új értéke és minél inkább a luxuskategóriába tartozik, annál nagyobb lesz az értékvesztése is.
Az ügyfél és a bank számára is az az ideális, ha a jármű a futamidő során minden időpillanatban többet ér, mint amennyi tartozás van rajta. Ez azért fontos, mert ha bármi gond történik, és le kell zárni a lízinget, akkor az ügyfél is vissza fog kapni valamennyi pénzt az autó aktuális piaci értékéből.
Az Eurotax-katalógus egy olyan rendszer, amit a biztosítók és a bankok használnak. Ezzel határozzák meg a használt autók forgalmi értékét. A rendszer tartalmazza az összes autótípust, amit Magyarországon újonnan forgalomba helyeztek. Itt alvázszám szerint kérik le a jármű gyári felszereltségét.
Az Eurotax-katalógus-érték és a megadott vételár közül mindig az alacsonyabbat fogják alapul venni, ennek a 80%-a lesz az a lízingösszeg, amit maximálisan kaphatunk.
Többféle önerőmértékkel találkozhatunk
Egy Suzuki, Ford Focus vagy Opel Astra természetesen a kevéssé kockázatos kategóriába tartozik. Keresett típusokról beszélünk, amelyeket könnyű eladni, és az értéküket is jól tartják. Ezeknél bőven elég lesz a 20% önerő, ha a hitelképességgel nincs probléma.
A 30%-os kategóriába tartozik az Audi A6, A7, A8, a Mercedes E vagy S osztály, de a kabriók és terepjárók is. 40-50% önerőre akkor van szükség, ha egy nagy értékű Maserati, Bugatti vagy Ferrari beszerzéséhez akarunk lízinget igényelni.
A hitelképességet sem szabad félvállról venni
Az önerőt vagy úgy egyáltalán azt, hogy lehetséges-e a lízing, a hitelképesség is meghatározza. Válasszunk bármilyen járművet, ha nem rendelkezünk elég bevétellel vagy a JTM mutató nincs rendben, akkor nem tudjuk igénybe venni ezt a konstrukciót.
Magánszemély esetén folyamatos, rendszeres jövedelemre van szükség, amit a munkáltató vagy a NAV igazol. További kitétel még magánszemélyek esetén, hogy az ügyfél törlesztőrészleteinek összege ne érje el az igazolt havi jövedelmének a felét.