Január 1-jétől jelentősen megváltozik a kisvállalati adó szabályozása, a változások jó része kedvező az ezen adózási módot választó vállalkozások számára. Ezért érdemes átgondolni azon adóalanyok részére, akik eddig nem a KIVA szerint adóztak, nem lenne-e érdemes 2017. január 1-jétől a kisvállalati adót választaniuk.
A KATA-ra vonatkozóan is új szabályokat javasolt az őszi adócsomagban az NGM.
2017-től jelentősen egyszerűsödik a kisvállalati adó szabályozása, alapja - a személyi jellegű kifizetések és néhány korrekciós tétel mellett - a jóváhagyott osztalék lesz, amely a nettó tőkebevonással is csökkenthető. A változtatással együtt jelentősen egyszerűsödik az átállás, csökken az adóalap-módosító tételek száma, és néhány további részletszabály is kedvezőbbé válik. Mivel a vállalkozásba visszaforgatott nyereség azonnal levonható az adóalapból, így ez az adózási mód különösen kedvező a gyorsan növekvő vállalkozások számára – hívta fel a figyelmet közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Annak a cégnek, amelynek a bértömege nagyobb a nyereségénél, vagy amelyik növekedésre fordítja a nyereségét, mindenképp érdemes átgondolni a kivára váltást. Az adónemet, előnyei ellenére, az azzal potenciálisan jól járó vállalakozásoknak csak egy kis része, csupán mintegy 7 ezer vállalkozás választotta, elsősorban az áttérési, illetve a várható adókötelezettség tervezhetőségi nehézségek miatt, amelyek jövőre jelentősen egyszerűsödnek. Az adóváltozásokkal a kivás cégek összességében 1 milliárd forintot spórolhatnak majd, és az adminisztráció is csökken.
A kisvállalati adó szerinti adóalanyiság a választás állami adóhatósághoz történő bejelentését követő hónap első napjával jön létre. A bejelentést az erre a célra rendszeresített (’T203KV jelű) nyomtatványon, elektronikus úton lehet megtenni. A kisvállalati adóalanyiság keletkezése napjával önálló üzleti év kezdődik. A bejelentés, a megtételének napjától számított 30 napon belül az erre a célra rendszeresített (’T203KV jelű) nyomtatványon, elektronikus úton visszavonható azzal, hogy a határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye. A bejelentés visszavonása esetén a kisvállalati adóalanyiság nem jön létre. Nem jogszerű a bejelentés, ha a bejelentés napján az adózónak az állami adó- és vámhatóság által nyilvántartott, végrehajtható adó- és vámtartozása meghaladja az 1 millió forintot.
Ez azt jelenti, hogy legkésőbb 2016. december 31-éig be kell jelentkezni a KIVA hatálya alá, aki 2017. január 1-jétől ezt az adózás módot kívánja alkalmazni, viszont a bejelentés megtételétől számított 30 napon belül még meggondolhatja magát.