A társaságok, vállalkozó működését sem hagyná érintetlenül a bejelentett intézkedéscsomag, mutat rá a BDO Magyarország. Szigorúbbá válna a veszteségelhatárolás, ami a legnagyobb adóalap-csökkentő tényező jelenleg. A reprezentáció elszámolhatósága is szigorodna, miközben a cégautók adója emelkedne. Bevezetnék az online szerencsejátékokra is a játékadót. Bezárnak különböző adózási „kiskapukat”, emellett az adóellenőrzés és behajtás hatékonyságától is számítanak költségvetési bevételekre. (Mit tehet a kkv a devizakockázatok kikerülésére?)
– A pontos részletek még nem ismertek, annyit lehet tudni, hogy összességében az adórendszer változásától 450 milliárd forint plusz bevételre számít a kormányzat, miközben további 350 milliárdot a költségvetési kiadások csökkentésével remél megtakarítani – mondja Szolnoki Béla, a BDO Magyarország adópartnere.
Változatlan nemzetközi környezetet feltételezve egyértelmű, hogy a forgalmi és fogyasztási adók emelése az infláció, illetve a környező országokba átszivárgó fogyasztás miatt érezhetően visszafogja majd a növekedést, főként, mivel ezzel párhuzamosan a fogyasztók jelentős részének csökken a jövedelme. A jövő évi növekedés leginkább tehát az exporttól és ennek termelésre gyakorolt hatásától fog függni.
Mivel legfeljebb kétezerre tehető a magyar tulajdonban lévő, exportáló kisvállalkozások száma, a legtöbb hazai kiscég még a remélt csekély növekedésből sem fog ezek szerint profitálni. Sokaknál eddig is finanszírozási problémát okozott, hogy a cégvezetés rendszeresen ellátogasson a külföldi szakmai vásárokra, kiállításokra, illetve a külföldi piacoknak megfelelő mennyiségű és minőségű termék előállítását finanszírozza, a jövő évi megszorítások után még kevesebben fognak tudni megjelenni a külpiacokon. (Átfogó segítséget kaphatnak egy újonnan alakult társulástól azok a kis és középvállalkozások, melyek versenyképes termékkel és/vagy szolgáltatással lépnének a külpiacra.)