A mentorok konkrét tanácsokkal fogják támogatni az új női vállalkozókat abban, hogy hogyan vezessék és építsék fel vállalkozásaikat a kezdeti, kritikusnak számító szakaszban, továbbá segítik őket a szükséges egyéni, szociális készségek – soft skills – elsajátításában és felkészítik őket feladataikra. A hálózat 17 európai országra fog kiterjedni, és 170 mentor részvételével működik majd.
A vállalkozói életforma jól illeszkedik a nők társadalmi szerepvállalásához, mivel lehetővé teszi a szakmai és a magánélet rugalmas összeegyeztetését, főként a munkaidő és a munkavégzés helye tekintetében. Továbbá sok nő, aki a gazdasági válság következtében elveszítette munkáját, képességeit és ismereteit kamatoztatva saját vállalkozást indíthatna, és saját maga teremthetne munkahelyet magának.
Antonio Tajani, ipar- és vállalkozáspolitikai biztos, az Európai Bizottság alelnöke a következőképpen nyilatkozott: „A gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés terén kétségkívül a nőkben rejlő kreativitást és vállalkozói lehetőségeket használjuk ki legkevésbé. E téren előrehaladásra van szükség Európában. Válság idején nem engedhetjük meg magunknak, hogy elhanyagoljunk egy ilyen lehetőséget. A női vállalkozók körének bővülésével a nők gazdasági helyzete is javul, ami segíti a növekedést.”
A nők másként vezetik vállalkozásaikat, mint a férfiak, ezért kifejezetten a nők támogatását szolgáló intézkedésekre van szükség, hangsúlyozta a bizottság. A nőknél egy vállalkozás indításakor a családi körülmények többet nyomnak a latba. A nők 61 százalékával szemben a férfiaknak csak 49 százaléka gondolkodik így. A gyengébbik nem alaposan mérlegeli a siker lehetőségét és tüzetesen megvizsgálja az összes lehetséges buktatót, mielőtt otthonukat biztosítékként és/vagy a család megtarkítását a vállalkozásindításhoz tőkeként használnák. (Sikeres magyar vállalkozónők történeteit itt olvashatja.)
Másodsorban, ha egy nő új vállalkozásba kezd, a legtöbb esetben megtartja a korábbi állását, és egy ideig párhuzamosan folytatja a két tevékenységet: ez értékelhető úgy is, hogy a nők elővigyázatosabbnak a férfiaknál és jobban fel vannak készülve a kudarc lehetőségére is.
Különbség van abban is, hogy a nők a férfiakhoz viszonyítva hosszabb próbaidőszak után vesznek át már működő vállalkozásokat, miután megismerkedtek a vállalkozás tevékenységével (például ha öröklés vagy az üzleti partnertől való válás vagy különválás révén jutnak a vállalkozáshoz). A bizottság szerint a nők által indított vállalkozások tőkeigénye alacsonyabb szintű és kevesebb saját tőkével rendelkeznek, mint a férfiak által indított vállalkozások.
A nők vállalkozásai esetében alacsonyabb, de kiegyensúlyozottabb mértékű növekedés figyelhető meg, mint a férfiak által vezetetteknél. Ez gyakran jelenti azt, hogy a kudarc esélye is kisebb.
A női vállalkozókat támogató mentorok hálózata egyike az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag 2011. évi felülvizsgálata során javasolt fellépéseknek. A hálózatban Albánia, Belgium, Ciprus, az Egyesült Királyság, Görögország, Hollandia, Írország, Macedónia, a volt Jugoszláv Köztársaság, Magyarország, Montenegró, Olaszország, Románia, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország vesznek részt.