Lehetőség nőknek

Az Európai Bizottság útjára indított egy új mentori hálózatot azzal a céllal, hogy a know-how és a tapasztalatok megosztására révén támogassa a női vállalkozókat. Európában az önfoglalkoztatók csupán 34,4 százaléka nő. A fenti arány növelése érdekében sikeres üzletasszonyok nyújtanak majd segítséget olyan nőknek, akik kettő-négy évvel ezelőtt alapítottak vállalkozást.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Antonio Tajani: Ki kell használni a nők kreativitását

A mentorok konkrét tanácsokkal fogják támogatni az új női vállalkozókat abban, hogy hogyan vezessék és építsék fel vállalkozásaikat a kezdeti, kritikusnak számító szakaszban, továbbá segítik őket a szükséges egyéni, szociális készségek – soft skills – elsajátításában és felkészítik őket feladataikra. A hálózat 17 európai országra fog kiterjedni, és 170 mentor részvételével működik majd.

A vállalkozói életforma jól illeszkedik a nők társadalmi szerepvállalásához, mivel lehetővé teszi a szakmai és a magánélet rugalmas összeegyeztetését, főként a munkaidő és a munkavégzés helye tekintetében. Továbbá sok nő, aki a gazdasági válság következtében elveszítette munkáját, képességeit és ismereteit kamatoztatva saját vállalkozást indíthatna, és saját maga teremthetne munkahelyet magának.

Antonio Tajani, ipar- és vállalkozáspolitikai biztos, az Európai Bizottság alelnöke a következőképpen nyilatkozott: „A gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés terén kétségkívül a nőkben rejlő kreativitást és vállalkozói lehetőségeket használjuk ki legkevésbé. E téren előrehaladásra van szükség Európában. Válság idején nem engedhetjük meg magunknak, hogy elhanyagoljunk egy ilyen lehetőséget. A női vállalkozók körének bővülésével a nők gazdasági helyzete is javul, ami segíti a növekedést.”

Kiválasztás
Mentorok azok a női (vagy férfi) vállalkozók lehetnek, akik kis- vagy középvállalkozás tulajdonosaként és vezetőjeként legalább ötéves személyes tapasztalattal rendelkeznek, és tudatában vannak azoknak a sajátos kihívásoknak, amelyekkel a női vállalkozóknak szembe kell nézniük, készek önkéntes alapon megosztani tudásukat és szakmai ismereteiket (know-how) legalább két mentorálttal, valamint vállalják, hogy legalább egy éven keresztül rendszeresen találkoznak velük. A mentorok rendszeresen találkoznak mentoráltjaikkal, megbeszélik velük a vállalkozásvezetéssel kapcsolatos napi és stratégiai kérdéseket, segíti őket a szükséges tudás és készségek elsajátításában, a magabiztosság megszerzésében és a megfelelő gondolkodásmód kialakításában. Az összeférhetetlenség elkerülése érdekében a mentorok nem rendelkezhetnek gazdasági érdekeltséggel a mentoráltjaik által vezetett vállalatokban.

A nők másként vezetik vállalkozásaikat, mint a férfiak, ezért kifejezetten a nők támogatását szolgáló intézkedésekre van szükség, hangsúlyozta a bizottság. A nőknél egy vállalkozás indításakor a családi körülmények többet nyomnak a latba. A nők 61 százalékával szemben a férfiaknak csak 49 százaléka gondolkodik így. A gyengébbik nem alaposan mérlegeli a siker lehetőségét és tüzetesen megvizsgálja az összes lehetséges buktatót, mielőtt otthonukat biztosítékként és/vagy a család megtarkítását a vállalkozásindításhoz tőkeként használnák. (Sikeres magyar vállalkozónők történeteit itt olvashatja.)

Másodsorban, ha egy nő új vállalkozásba kezd, a legtöbb esetben megtartja a korábbi állását, és egy ideig párhuzamosan folytatja a két tevékenységet: ez értékelhető úgy is, hogy a nők elővigyázatosabbnak a férfiaknál és jobban fel vannak készülve a kudarc lehetőségére is.

Különbség van abban is, hogy a nők a férfiakhoz viszonyítva hosszabb próbaidőszak után vesznek át már működő vállalkozásokat, miután megismerkedtek a vállalkozás tevékenységével (például ha öröklés vagy az üzleti partnertől való válás vagy különválás révén jutnak a vállalkozáshoz). A bizottság szerint a nők által indított vállalkozások tőkeigénye alacsonyabb szintű és kevesebb saját tőkével rendelkeznek, mint a férfiak által indított vállalkozások.
A nők vállalkozásai esetében alacsonyabb, de kiegyensúlyozottabb mértékű növekedés figyelhető meg, mint a férfiak által vezetetteknél. Ez gyakran jelenti azt, hogy a kudarc esélye is kisebb.

A női vállalkozókat támogató mentorok hálózata egyike az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag 2011. évi felülvizsgálata során javasolt fellépéseknek. A hálózatban Albánia, Belgium, Ciprus, az Egyesült Királyság, Görögország, Hollandia, Írország, Macedónia, a volt Jugoszláv Köztársaság, Magyarország, Montenegró, Olaszország, Románia, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország vesznek részt.

Nők a nagyvilágban
Az Amerikai Egyesült Államban a Women Presidents’ Organisations (a női vezetőket tömörítő szervezet) közzétette a legújabb adatokat a női tulajdonossal/vezetővel rendelkező 50 leggyorsabban növekvő észak-amerikai vállalkozásról. A lista élén álló 50 vállalkozás 2010-ben összesen 4,1 milliárd dollár bevételre tett szert – ez átlagban vállalatonként 82,7 millió dollárt jelent – és együttesen 24650 főt foglalkoztatott (2011-re előrevetítve ez 557 főt jelent vállalkozásonként).
Az Egyesült Királyság kormánya 2008-as WES-jelentése (a női vállalkozókat támogató európai hálózatról szóló jelentés) szerint a vállalkozásokban való részvétel terén a nők jelentik a leginkább alulreprezentált csoportot. Az Egyesült Királyság 4,7 millió vállalkozásának csupán 15 százaléka rendelkezik többségi női vezetéssel, és, ha a nők és a férfiak azonos arányban indítanának vállalkozásokat, minden évben további 150 ezer új vállalkozás létesülne az országban. Ha az Egyesült Királyságban a női vállalkozók száma utolérné az Egyesült Államokban vállalkozó nők számát, 900 ezerrel több vállalkozás működne az országban.
2008-ban Svédországban 131 ezer vállalkozás élén állt nő, összbevételük meghaladta a 35 milliárd eurót, összesen mintegy 358 ezer alkalmazottat foglalkoztattak, és több mint 6 milliárd eurót fizettek ki bér és fizetés formájában dolgozóiknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo