Így lesz ez a közelgő október 2-i népszavazás alkalmával is: október 3-án igazoltan maradhatnak távol ezek a munkavállalók a munkahelyükről, és aznapra bér (távolléti díj) illeti meg őket, amit a munkáltató köteles megfizetni. Annak érdekében, hogy a munkáltatót ne érje emiatt kár, öt napon belül lehetősége van arra, hogy a távolléti díjat és járulékait a helyi választási bizottságtól visszaigényelje. Mivel nincs általános szabály a visszatérítésre, ezért minél előbb fel kell venni a kapcsolatot a helyi választási iroda vezetőjével, és tisztázni a visszaigénylés módját – hívta fel a figyelmet az ABT Treuhand csoport legfrissebb blogbejegyzése.
Fontos hangsúlyozni a mentesülés kapcsán, hogy a munkavállaló köteles előre bejelenteni távolmaradását a munkából, megjelölve annak okát. A munkáltató emellett kötelezheti a munkavállalót, hogy igazolja a jogszerű indok fennállását. A jogszabályok további olyan állampolgári kötelezettségeket is meghatároznak, amikor a munkáltatónak kötelessége felmenti a munkavégzés alól a munkavállalót, de a díjazás a járulékaival együtt megtérül, vagyis nem a munkáltató költsége, hanem az elrendelőé. Ilyen többek között a Munka Törvénykönyve által nevesített önkéntes vagy létesítmény tűzoltói szolgálat ellátásának időtartama és az önkéntes polgárvédelmi feladatok ellátásának teljesítése (pl. árvíz, földrengés esetén).
Más a helyzet, ha a munkavállaló saját házát, vagyonát menti a védekezéssel, és nem polgármesteri behívásra teljesíti azt. Ebben az esetben a munkavállaló mentesül ugyan a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól (a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára), de díjazás nem jár neki.
Köztes eset az önkéntes véradáson való részvétel, amikor a véradáshoz szükséges idő tartamára, de maximum 4 órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól a munkavállaló, amire a távolléti díj összegét kell részére megfizetni – ennek megtérítését azonban nem kérheti a munkáltató. Ha bíróság vagy hatóság felhívására kell részt venni egy eljárásban akár tanúként, akár felperesként, alperesként, gyanúsítottként, az erre szóló idézéssel kapcsolatban a munkáltatónak nincs mérlegelési lehetősége, a munkavállalót fel kell menteni a munkavégzési kötelezettsége alól, de (a munkáltató által vissza nem igényelhető) díjazás csak akkor illeti meg, ha tanúként hallgatják meg.