Ha a magyar kkv szektor hatékonyságát és versenyképességét akarjuk növelni, akkor bizony ösztönöznünk kell az innovációs képességeket is. Erre lehet alkalmas egy társadalmi egyeztetésre a héten megjelent új EU-s pályázati felhívás (GINOP-2.1.9-20), amelyben olyan kkv-k fejlesztési projektjeit fogják támogatni, amelyek egyrészt még nem nyertek EU-s K+F+I pályázati pénzt, másrészt rendelkeznek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési Hivatal (NKFIH) támogató előminősítésével - hívja fel a figyelmet összefoglalójában a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda.
A pályázat azokat a cégeket szólítja meg, akiknek olyan fejlesztési elképzelésük van, amivel korszerű, digitális vagy Ipar 4.0-ás megoldások kifejlesztését tudják megvalósítani, vagy a projektjük kapcsolódik a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) fő területeihez, úgymint többek között az egészséggazdaság, zöld technológiák, vagy agrár-innováció.
Az alapcél, miszerint olyan cégek számára váljon elérhetővé innovációs támogatás, akik eddig még nem részesültek ilyen irányú forrásból előremutató, hiszen minél szélesebb azon vállalkozások köre, akik innoválnak, annál nagyobb lökést kap a szektor versenyképessége.
Akár 50 millió forint is igényelhető
A most meghirdetett pályázati tervezetben 20-50 millió forint közötti összegekre adhatnak majd be támogatási igényeket a cégek 2020. július 1. és augusztus 31. között. A projektekben a mikro- és kisvállalkozások 45 százalék, a középvállalkozások 35 százalékos támogatással kalkulálhatnak. További fontos szempontnak számítanak, hogy a projekteket csak Budapesten és Pest megyén kívül valósíthatják meg a cégek és csak azok a vállalkozások gondolkozhatnak az induláson, akiknek legalább két teljes lezárt üzleti évük és minimum 3 fős statisztikai létszámuk van.
Ha az idei évre tervezett innovációs és K+F célú támogatásokat vizsgáljuk, jól láthatóvá válik, hogy minden célcsoport számára lesz elérhető forrás, hiszen a hazai forrásból az év második felében megnyitni tervezett ún. KKV START című pályázat az egészen kicsi (10-20 millió forintos) támogatásokat fogja nyújtani, a szinten magyar forrásból újra meghirdetés előtt álló PIACI KFI c. pályázat pedig a 100 milliós támogatást is meghaladó komoly projektekre fog fókuszálni. Ezek közé tud tehát beékelődni az új GINOP pályázat.
A legfontosabb tudnivalók:
Pályázhatnak min. 2 teljes, lezárt üzleti évvel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyeknek az előző lezárt üzleti évben min. 3 fő volt az átlagos statisztikai létszáma (konzorciumi formában nincs lehetőség pályázni)
Nem nyújthat be támogatási kérelmet az a szervezet, mely támogatásban részesült a GINOP 2 prioritás pályázati kiírások bármelyikében, vagy elbírálás alatt van a támogatási kérelme (beleértve a kifogáskezelési eljárást is).
Kizárólag azon szervezetek nyújthatnak be támogatási kérelmet, amelyek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal jelen felhíváshoz kapcsolódóan kiállított kutatási, fejlesztési és innovációs szakpolitikai támogató véleményével rendelkeznek
Szakpolitikai véleménykérésre 2020. április 1. és 2020. május 5. között
Támogatási intenzitás: 35- 45 százalék
Rendelkezésre álló forrás: 4,36 milliárd Ft
A támogatás összege: minimum 20 millió Ft, maximum 50 millió Ft
Beadási határidő: 2020. július 1. 9:00-tól 2020. augusztus 31. 12:00-ig
Előleg: a megítélt támogatás 50 százaléka
A megvalósítás földrajzi területe: Magyarország, kivéve a Közép-magyarországi régió települései (azaz Pest megyében és Budapest területén megvalósuló beruházás nem támogatható)