A családi gazdaságokról szóló törvény egyik legfontosabb eleme egy új működési forma, a családi mezőgazdasági társaság bevezetése. A törvény ezenfelül további lényeges könnyítéseket tartalmaz a mezőgazdasági őstermelők vonatkozásában és lehetővé teszi a közös gazdálkodást hozzátartozók számára is.
Mi minősül családi mezőgazdasági társaságnak?
A törvény értelmében családi mezőgazdasági társaság az olyan mező-, erdőgazdasági, illetve kiegészítő tevékenységet végző gazdasági társaság, szövetkezet vagy erdőbirtokossági társulat, melynek legalább két tagja van és tagjai egymással „hozzátartozói láncolatban” állnak. Aki ezeknek a feltételeknek megfelel, kérelmezheti, hogy az agrárkamara illetékmentes nyilvántartásba vételét követően családi mezőgazdasági társaságként (CSMT) működhessen. A törvény szerint hozzátartozói láncolatnak minősül a közeli hozzátartozói kapcsolatban lévő természetes személyek, valamint e személyek hozzátartozói által alkotott csoport.
A CSMT-ben tagok csak magánszemélyek lehetnek, egy magánszemély pedig csak egy CSMT-ben lehet tag. A létesítő okiratnak tartalmaznia kell a társaság részére mező- és erdőgazdasági hasznosítású földek használatának, termelőeszközöknek, vagyoni értékű jogoknak az átengedését, valamint a személyes közreműködésük formáját és az elszámolás rendjét.
Számos esetben jár adókedvezmény
A létrejött CSMT-nek ugyan teljesítenie szükséges a vonatkozó általános adózási, számviteli kötelezettségeket, a javaslat szerint azonban adómentes is lehet az az összeg, amelyet a vállalkozás tagja kap. Adómentes az összeg, ha azt a termőföld használati jogosultságának mező-és erdőgazdasági hasznosítása céljából történő átengedése címén, vagy a vállalkozás által átengedett költségek fedezetére vagy fejlesztési célra adott támogatásnak nem minősülő mezőgazdasági támogatás címén kapja. Adómentes továbbá, ha támogatásként, a termőföld-vásárlással kapcsolatos jelzáloghitel törlesztéséhez, ill. támogatásként, termőföld vásárláshoz kapja, feltéve, hogy a CSMT legalább 15 évig használja.
Az adózás alól mentesített jövedelem gazdaságonként egy adóévben maximum 50 millió forint lehet, az ezt meghaladó részt a magánszemély által megszerzett egyéb jövedelemnek kell tekinteni. A termőföld adásvételénél és haszonbérleténél a CSMT tagjainak kedvező elővásárlási, illetve előhaszonbérleti lehetőséget is biztosítanak a vonatkozó törvénymódosítások.
„Ezek a változtatások számos, mezőgazdasággal foglalkozó családi vállalkozás számára jelentenek könnyítést. A változások bevezetésével a generációváltás folyamata is egyszerűbb, kiszámíthatóbb lesz, ez pedig egy igen aktuális kihívás a hazai agrárvállalkozások körében. Az adókedvezmények egyúttal komoly segítséget jelenthetnek a COVID pandémia, időjárási viszontagságok és állatbetegségektől is sújtott ágazatban működők számára.” - mondta Baranyi Gábor, a Deloitte agrár- és élelmiszeripari üzletágának vezetője.Az agrárkamara kérelemre, a hozzátartozói láncolat megszakadása esetén, valamint a megengedett tevékenységeken kívül eltérő tevékenység végzése esetén törli a nyilvántartásból a családi mezőgazdasági társaságot.
A családi gazdaságokra vonatkozó részletszabályokat kormányrendeletek állapítják majd meg, a törvény várhatóan 2021. január 1-jén lép hatályba.