„Egy kibertámadás esetén az elsődleges teendők egyike, hogy a társaság haladéktalanul értesítse az adóhatóságot. A részletes tájékoztatás – amely magában foglalja az adózási, könyvelési rendszereket, az adatvesztés mértékét és az elvégzett intézkedéseket – jelentősen csökkentheti a szankciók kockázatát. Bár a teljes mentesülés nem garantált, az adóhatóság irányába történő átlátható kommunikáció a legjobb eszköz a bírságok minimalizálására” – emelte ki Farkas Gergely, a Deloitte adóosztályának szenior menedzsere.
A szakértő szerint az adóhatóságnak küldött tájékoztatás keretében szükség esetén akár haladékot is kérhetünk az adóbevallások benyújtására, azzal, hogy a késedelem igazolására – az akadály elhárultát követően – a bevallás benyújtásával egyidejűleg igazolási kérelmet is szükséges előterjeszteni. A tájékoztatás abból a szempontból is fontos lehet, ha egy esetleges későbbi adóellenőrzés során az adóhatóság olyan dokumentumot kér, amely a kibertámadással érintett és annak rekonstrukciója nem lehetséges, úgy az időben megtett adóhatósági bejelentés kellő alapot szolgáltathat a társaság jóhiszemű adózói magatartásának alátámasztására, ezzel ugyancsak csökkentve a potenciális bírság kockázatokat.
Az adóhatóság tájékoztatása mellett természetesen élhetünk, és szükséges is élni olyan alternatív eszközökkel, melyek legalább részben biztosítják a vonatkozó kötelezettségeknek való megfelelést. A számlázórendszerben bekövetkező meghibásodás/adatvesztés esetén – tranzakció számtól függően – alternatíva lehet például a kézi számla kibocsátás, vagy külső számlázási szolgáltatók útján történő számlázás az átmeneti időszakban.