Tovább nőtt az elmúlt évben az útdíj bevallására szolgáló fedélzeti egységek elterjedtsége: a regisztrált felhasználók száma közel harmadával bővült az egyik bevallási közreműködő, a WebEye Magyarország adatai szerint. A látványos emelkedéshez hozzájárult, hogy a külföldi fuvarozók közül is egyre többen választják a fedélzeti egység használatát a viszonylati jegy megvásárlása helyett.
A 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművekre vonatkozó elektronikus útdíjfizetési kötelezettség 2013. július 1-jei bevezetése óta eltelt két év során a rendszer kiforrottá vált. (Bár induláskor a hazai vállalkozások mellett az Európai Uniónak is volt gondja az e-útdíj rendszer pályázat nélküli kiépíttetésével, az eljárást végül eljárásjogi szabályok miatt megszüntették.) Jelenleg a regisztrált járművek közel 90 százaléka bevallási közreműködőn keresztül oldja meg az útdíj bevallását, és csak nagyjából 10 százalék választja a viszonylati jegy megvásárlását, utóbbiak jellemzően külföldről érkező, alkalmi úthasználók.
Megszokták a fedélzeti egységet
A fedélzeti egységek iránti kereslet az elmúlt évben is fokozódott: a felhasználók száma mintegy 30 százalékkal nőtt tavaly óta a WebEye Magyarország adatai szerint, s ezzel közel azonos arányban, 27 százalékkal emelkedett a virtuális jegytépések száma. A külföldi fuvarozók közül is mind többen veszik igénybe a bevallási közreműködők szolgáltatásait, a WebEye ügyfelei körében arányuk meghaladja a 40 százalékot. Az útdíjbevallás során összesített adatokból kiderül az is, hogy javult a jobb környezetvédelmi besorolású járművek aránya a hazai utakon.
A felhasználók számának növekedésével párhuzamosan az előfizetők egyre tudatosabban élnek a szolgáltatás kínálta lehetőségekkel. „A fuvarozók tapasztalataink szerint ma már jóval magabiztosabban használják az útdíj bevallására szolgáló fedélzeti egységeket. Az elmúlt évben például a korábbi időszakhoz képest pontosabban végezték el a járművek tengelyszám-állítását, s így csökkenteni tudták az úthasználattal összefüggő kiadásaikat, illetve elkerülték a pontatlan adatszolgáltatással járó büntetéseket” – mondta el Deszpot Károly, a WebEye Magyarország ügyvezető igazgatója.
Kevesebb a gond
Jelentősen csökkent az elmúlt évben a rendszer használatával kapcsolatos problémák és panaszok száma a WebEye Magyarország tapasztalatai szerint: havi szinten átlagosan már csak öt ilyen jellegű értesítés érkezik a szolgáltatóhoz. Az egyéb megkeresések száma ezzel szemben folyamatosan növekszik, ezért a szolgáltató bővítette operátorközpontja személyi állományát. Az általános megkeresések túlnyomó többsége – havonta nagyságrendileg 1000 hívás és kétszer ennyi e-mail – főként a rendszer működésének megerősítésére, regisztrációs kérdésekre, illetve adatmódosításra irányul.