Kártyúkár: mit kell tenni, hogy a biztosító fizessen?
A téli hónapok végével a karbantartási hiányosságok miatt nagyon sok kátyú alakul ki a közutakon. Ha nem sikerül kikerülni és véletlenül kátyúba hajtunk, az akár komoly károkat is okozhat a gépjárműben.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
A káresetet követően nagyon fontos a pontos adminisztrációs folyamat, hogy kárt mielőbb fedezze az út kezelőjének biztosítótársasága. Ezekben a hónapokban nagyon sok megkeresés érkezik a biztosítótársaságokhoz, mert nem tudják a pórul járt söfőrök, mit kell tenni, kihez kell fordulni, mit kell kitölteni.
Javasolt teendők kátyúkár esetén
1. Azonnal hívjunk rendőrt! A hatósági jegyzőkönyv lényeges bizonyíték az eljárás során.
2. Ha szükséges és a futómű sérülése megengedi, álljunk félre, de ne messzire a káreset helyszínétől, s ott várjuk meg a kiérkező rendőröket.
3. Keressünk szemtanúkat és készítsünk egy tanúnyilatkozatot az esetről, írassuk alá a dokumentumot.
4. Készítsünk fényképeket. Gyakori hiba, hogy közvetlen közelről készítünk fotót a kátyúról. Fontos, hogy ne csak felülről fotózzuk a kátyút, mert az nem teszi felismerhetővé az adott úthibát. A legfontosabb, hogy beazonosításra alkalmas módon mutassák a képek a kátyút, a sérült gépjárművet és az érintett helyszínt úgy, hogy felismerhető legyen a környék is. „Ha a tulajdonos nem tudja meggyőzően bizonyítani, hogy autójának károsodását az általa megjelölt úthiba okozta és beazonosításra alkalmas fényképekkel pontosan meghatározni a káresemény konkrét helyét, akkor a közút fenntartója nem ismeri el a felelősségét a káresemény bekövetkezéséért. Felelősségelismerő nyilatkozat hiányában pedig a közút fenntartójának felelősségbiztosítója nem fizet kártérítést.” – mondta el Dr. Pálvölgyi Zsuzsanna, Groupama Garancia Biztosító Speciális Ügyek Osztályának vezetője.
5. Azt javasoljuk, hogy pontosan írja le a károsult, hogy hol történt a káreset, hogy beazonosítható legyen a hely. A legjobb ilyenkor megadni az utcát és a házszámot is, külterületi utak esetén pedig a kilométerszelvény számát, ahol történt a káreset. Bármilyen állandó, az adott útszakasz közelében található megkülönböztethető tárgy megjelölése is segítheti a beazonosíthatóságot.
6. A károsult gépjármű tulajdonosának tehát minden esetben a közút fenntartójával szemben kell fellépnie, annak érdekében, hogy a felelősség elismerésével megtérülhessen a kár.
7. Amennyiben a közút fenntartója önkormányzat, a sérült gépjármű tulajdonosának az önkormányzat felé kell írásban, két napon belül megtennie bejelentését a káreseményről. Az önkormányzatok vagyonbiztosításon belüli felelősségbiztosítása fedezi a károkat. Előfordulhat, hogy az önkormányzat is vizsgálja majd az ügyet, ilyenkor a városgondnokság is jegyzőkönyvet készít, amit szintén bekér a biztosítótársaság.
8. A bejelentéshez csatolni kell a helyszínen készült hatósági jegyzőkönyvet, valamint a fényképfelvételeket, tanúnyilatkozatokat, kárigényeket (autó sérülése, ruházaton sérülés, szállított tárgy sérülése, egyéb kár).
9. Ha a közút fenntartója huzamosabb ideig nem reagál, akkor képviseljük érdekünket, kövessük a kárrendezés státuszát, érdeklődjünk.
10. Ha több gépjármű is károsodott, fontos, hogy azt külön is be kell jelenteni, az autók sérüléseit külön-külön számolják el. Személyi sérülés esetén is ugyanez a sorrend, de ebben az esetben még az orvosi szakvéleményt is csatolni kell.
A Groupama Garancia Biztosító szakértői a tapasztalataik alapján összeállították a javasolt lépéseket (lásd keretes anyagunkat) és tanácsot adnak, hogy mire érdemes figyelni, hogy bizonyítható legyen a káreset, az út kezelője elismerje a felelősséget, és fizessen a biztosítótársaság.
Fontos a megfelelő adminisztráció
A téli hónapokat követően a tavaszi olvadás komoly károkat okoz az útburkolatban, egyre nagyobb repedések, majd kátyúk keletkeznek, amelynek a kerülgetése sokunk közlekedését megnehezíti. Ha véletlenül kátyúba mentünk és az autóban műszaki kár keletkezett, a kárrendezési eljárás során nagyon fontos, hogy mindent megfelelően adminisztráljunk.
Sokat hallani az ilyenkor szükséges teendőkről, a biztosítótársaságok mégis sok tévedéssel, hiányos dokumentációval találkoznak nap mint nap, amely megnehezíti vagy épp ellehetetleníti a kárrendezés folyamatát. A Groupama Garancia Biztosító kárszakértői szerint a következő lépéseket tegyük meg okvetlenül, hogy felgyorsítsuk a kárrendezést és minden szükséges dokumentum rendelkezésre álljon kárunk igazolására.
Kihez tartozhat az út, ahol a káreset történt?
Sokan nem tudják, hogy kátyúkár esetén nem a saját biztosítótársaságunkhoz kell fordulni, hanem az adott útszakasz fenntartójához. Az út fenntartójának felelősségbiztosítása fedezi a kárunkat, tehát például az adott önkormányzat biztosítójával kerülünk majd kapcsolatba.