„Karikó Katalin fejlesztése valóban Nobel-díjra érdemes” – mondja a Pfizer Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója

A 2020-as év a koronavírusról és az ellene folyó küzdelemről szólt, amelynek egyik célszalagját a Pfizer-BioNTech szakította át azzal, hogy a COVID-19 elleni vakcinája a világon elsőként kapott engedélyt a forgalmazásra. Dr. Vereczkei Pétert, a Pfizer magyarországi ügyvezető igazgatóját kérdeztük a nem mindennapi fejlesztésről.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Pfizer belgiumi vakcinagyárában. Fotó: Pfizer

Miképpen értékeli a Pfizer azt az egyedülálló sikert, hogy elsőként a vállalat vakcinájával kezdték el több országban, köztük hazánkban is oltani az embereket?

A Pfizer célkitűzése nem más, mint az ’áttörések’, melyek megváltoztatják a betegek életét. A vállalat 171 éves történelme során soha nem volt ennél sürgetőbb szükség az áttörésre, mint most, amikor világszerte továbbra is emberek millióit érinti a COVID-19- fertőzés. Nagy büszkeség és öröm, hogy német partnerünkkel együtt dolgozva sikerült megfelelnünk a kihívásnak, és soha nem látott sebességgel kifejlesztettünk egy oltóanyagot, ami segíthet véget vetni ennek a pusztító járványnak.

Mekkora mérföldkőnek számít mindez, volt-e már hasonló óriási védőoltási projektjük?

Az első védőoltás, ami a Pfizer keretein belül napvilágot látott és az Amerikai Egyesült Államokban engedélyezett védőoltás volt, az a torokgyík elleni vakcina. De ide tartozik a később engedélyezésre került kombinált torokgyík, vérmérgezés és szamárköhögés ellen védelmet adó védőoltás a kisgyerekek és a csecsemők számára. A Pfizer újítása segített leküzdeni a feketehimlőt, és szintén a Pfizernek köszönhető a pneumococcus elleni védőoltás is, amely először a kisgyerekek védettségét, később a felhasználhatóság kiterjesztésével az idősebb korcsoport védettségét hozta meg. A pneumococcus elleni védőoltásunk 2008 óta része a méltán elismert magyar Nemzeti Oltási Programnak is.

Dr. Vereczkei Péter: Mostanáig azt találtuk, hogy az összes tesztelt törzzsel szemben következetesen alkalmazható a vakcina. Fotó: Pfizer

Mi vagy melyek azok a pontok, ami miatt a Pfizer vakcinája tudta átszakítani az célszalagot elsőként a sok-sok vakcinafejlesztés közül?

Az, hogy az élvonalbeli tudományos felfedezések, fejlesztések, a vakcinák klinikai fejlesztése terén szerzett ismeretek, a kormányokkal és a szabályozó hatóságokkal való együttműködés terén szerzett széleskörű tapasztalatok, a gyártási, beszerzési és globális disztribúciós kapacitás, a Pfizer vezető vakcina gyártási és -forgalmazási képessége kiegészült a BioNTech közel egy évtizedes mRNS-gyártási tapasztalataival. Emellett komoly szakemberek gondolják úgy, hogy a vakcinafejlesztést illetően Karikó Katalin és munkatársai felfedezése Nobel-díj jelölésre érdemes. Az ő kutatásain alapuló módosított mRNS technológia számos területen jelenthet forradalmi újítást a gyógyításban.

Év elején kapacitásbeli gondokról szóltak a hírek. Tudja-e tartani a vállalat a hihetetlen mennyiségű megrendelési mennyiséget?

A növekvő globális igénynek megfelelve az a célunk, hogy 2021-ben 2 milliárd adag COVID-19 vakcinát gyártsunk, ezzel jelentősen megnövelve a korábbi 1,3 milliárd adagra vonatkozó vállalásunkat. A gyártási és szállítási láncban a Pfizer négy telephelye vesz részt: az Egyesült Államokban St. Louis (Missouri); Andover, (Massachusetts); illetve Kalamazoo (Michigan); valamint a belgiumi Puurs. Az európai szállítás tekintetében a legfontosabb szereplő épp ez a belga gyártóhelyünk, amely Pfizer egyik legnagyobb steril injekciókat gyártó egysége, s ahol sikeresen teljesítettük a gyártási folyamatok átalakítását. A globális ellátás biztosítása érdekében bevontuk a BioNTech németországi telephelyeit is. 2021-ben a BioNTech megerősíti gyártási kapacitásait is, hiszen a marburgi gyártóhelye megkapta a gyártói engedélyeket, és terveinknek megfelelően februárban megkezdjük az EMA validációhoz szükséges gyártást. Ez a fejlesztés egyike azon lépéseinknek, melyeket azért teszünk, hogy 2021-re biztosíthassuk a megemelt dózisszám teljesítését.

Vereczkei Péter az interjúban még beszél az oltási hajlandóság növelésének titkáról, az oltóanyag speciális hűtési tárolásáról, a büdzséről, amibe a fejlesztés eddig került, a mutánsokkal szembeni hatékonyságról, és a magyar szállításokról is. Az interjú teljes terjedelmében a Piac & Profit magazinban, illetve az Mfor.hu-n és a Privátbankár.hu-n olvasható.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo