Jó-e, ha a jegyzett tőkét apportáljuk?

Bizonyára sok vállalkozóban felmerült már a kérdés, hogy a pénzbeli vagy a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással jár-e jobban vállalkozása. Elsőre talán úgy tűnhet, egyszerűbb egy már meglévő eszközt a társaság rendelkezésére bocsátani, mint előteremteni a szükséges pénzt.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Cégalapításkor a tulajdonosoknak van lehetőségük a cég tevékenységét szolgáló eszközöket, vagyoni értékű jogokat a vállalkozás rendelkezésére bocsátani jegyzett tőkeként. Érdemes-e a jegyzett tőkét apportként rendelkezésre bocsátani? Erre adnak választ reggeli egypercesükben az Írisz Office adótervezői.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a tagok az alapító okirat alapján átadnak a társaságnak autót, ingatlant, számítógépet, vagy bármilyen egyéb eszközt. Ezt nevezzük nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásnak, más néven apportnak.

Bizonyára sok vállalkozóban felmerült már a kérdés, hogy a pénzbeli vagy a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással jár-e jobban vállalkozása. Elsőre talán úgy tűnhet, egyszerűbb egy már meglévő eszközt a társaság rendelkezésére bocsátani, mint előteremteni a szükséges pénzt. Azonban van néhány dolog, amivel számolni kell apport esetén.

Amennyiben egy részvénytársaság alaptőkéje tartalmaz nem pénzbeli hozzájárulást, akkor ennek értékét, leírását könyvvizsgálói jelentéssel kell alátámasztani. Kft. esetében ez a feltétel nem áll fenn, de ebben az esetben a tagok felelőssége, hogy az átadott eszköz értéke nem kevesebb, mint az azokkal kiváltott jegyzett tőke.

Emellett a változó érték (hiszen az apportként kapott eszköz után ugyanúgy el kell számolni

Alanyi adómentesség KATÁs vállalkozóknak?
Hogyan alakul az alanyi adómentesség értékhatára, ha az adószámos magánszemélyi státuszom mellett van egy KATÁs egyéni vállalkozásom is? Erre válaszolnak a legfrissebb egyperces cikkükben az Írisz Office szakértői.

értékcsökkenést, esetlegesen értékvesztést) vagy az eszköz oszthatatlansága megbonyolítja a tulajdoni hányadok adásvételének folyamatát. Amennyiben értékhelyesbítésre kerülne sor, úgy azt könyvvizsgáló kell, hogy ellenőrizze, és a megtörténtét követően minden évben szükséges a megismétlése. Ez is extra költségeket jelenthet egy cégnek, amely amúgy nem lenne kötelezett a könyvvizsgálatra.

Ráadásul az apportálás értékesítésnek minősül, így a tulajdonos esetében számolni kell

  • az eszköz apportálása során esetlegesen keletkező nyereségadóval, személyi jövedelemadóval, ha az apport elfogadott értéke magasabb, mint annak bekerülési költsége

  • tulajdonszerzési illetékkel, ha az adásvétel egyéb esetben is illetékköteles (kivételt képezhet ez alól a kedvezményezett eszközátruházás)

  • gépjármű esetében további (törzskönyv, forgalmi engedély díja, eredetvizsgálat) költségekkel

Összefoglalva: a jegyzett tőke apportként történő rendelkezésre bocsátása mellett ritkán tudunk érvet felhozni, főleg ha figyelembe vesszük, hogy amennyiben készpénz a jegyzett tőke, ami a társaság házipénztárába is befizethető és akár az alapítás napján megvásárolhatók a kívánt eszközök – az alapítóktól is –, úgy tényleges pénzmozgás nélkül tudunk eszközöket a vállalkozás rendelkezésére bocsátani, kikerülve a körülményes apportálást.

További egyperces válaszok a legfontosabb adózási kérdésekre itt olvashatók!

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo