IT-fejlesztésre nem szívesen költenek a cégek

Stagnáló IT beruházások, kisebb, gépekkel kapcsolatos befektetések, de nagyobb arányú autóflotta fejlesztés várható jövőre a cégvezetők prognózisai szerint. A felmérésből kiderül, hogy a tartós bérlet tovább hódít.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai KKV-k és nagyvállalatok egyre ritkábban cserélik IT eszközeiket, ugyanis a korábbi évek adataihoz képest tovább nőtt azok száma, akik 1-2 év helyett 2-4 vagy 4-8 évente frissítik eszközparkjukat – derül ki a Rentasystem friss kutatásából. A cégek egyre inkább tervezetten végzik ezeket a típusú beruházásokat, az ad hoc módon történő vásárlás aránya tavaly 46%-ról 39%-ra, idén pedig 31%-ra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.

Kép: Pixabay

A cégvezetők 62%-a gondolja úgy, hogy 2019-ben stagnálni fognak az IT beruházásaik, ez a legmagasabb arány az elmúlt öt évet figyelembe véve. Sőt, tavalyhoz képest nőtt azok aránya is, akik kis mértékben csökkentik is beruházásaikat (0,8% vs. 2,5%). Érdekes azonban, hogy bár a KKV vezetők többsége továbbra is 2 millió forint alatti beruházással tervez, de rohamosan nő azok száma, akik már 2-5 millió forint közötti összeget ruháznának be.  Összességében tehát kevesebben terveznek beruházás növelést, ám azt nagyobb értékben.

Mire költenek a cégek leginkább?

A korábbi évekhez hasonlóan leginkább munkaállomásra, szerverre, mobil eszközökre, különféle szoftverekre vagy informatikai

Nagyot mentek a beruházások, de jövőre lassulás jöhet
A beruházások a harmadik negyedévben 22 százalékkal nőttek, ez gyorsulást jelent az előző negyedévekhez képest. Kedvező, hogy a vállalkozásoknál enyhén fokozódott a beruházási kedv, de akadnak negatív eredmények is.
biztonságra (munkaállomás és szerver 45%, mobil eszköz 27%, szoftverek 24%, informatikai biztonság 23%). A felmérés kitért a gépekre és az autóflottára is, a megkérdezett nagyvállalatok 11,7%-a tervez autóflotta fejlesztést jövőre a tavalyi 10,7%-hoz képest, viszont gépekkel, berendezésekkel kapcsolatos beruházással a vállalatok mindössze 14%-a kalkulál, a tavalyi 24%-kal szemben. 

A finanszírozási és beruházási lehetőségek természetesen nagyban függnek az aktuális gazdasági helyzettől is, a megkérdezettek 38%-a semleges a gazdasági kilátásokat illetően, de az előző évhez képest nőtt azok aránya, akik már inkább kissé negatívak (5,8%-ról 8,3,%-ra). Semlegesek a vállalatuk kilátásait szemlélve is a cégvezetők (68,3%), és amíg a nagyon pozitívak száma csökkent (31,4%-ről 22%-ra), addig a nagyon negatívan szemlélők aránya nőtt (1,7%-ról 2,4%-ra). 

Népszerű a tartós bérlet

A felmérés készítői kíváncsiak voltak arra is, hogy a hazai vállalatok miből fedezik általában a beruházásaikat. Noha a magyar piacon még továbbra is a készpénzes finanszírozási forma dominál (90%), már egyre többen választanák a lízinget vagy a tartós bérletet. Bár a nemzetközi trendek is már ebbe az irányba mutatnak, a kutatás tanulsága szerint az, hogy itthon még kevesebben gondolnak erre a megoldásra, gyakran az ismeretek hiányából fakad.

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo