Importál? Így kell áfáznia!

Hogyan kerülhető el, hogy abban az országban vámolják el a terméket, ahol kirakodták az unió területén belül? Mi történik, ha a kirakodás helyén vámolják el, s onnan szállítják tovább Magyarországra?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Hol fizessünk áfát, ha jön az áru? - Kép: Pixabay

Termék importja a törvény szerint olyan terméknek a Közösség területére történő behozatala vagy egyéb módon való bejuttatása, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 24. cikkének értelmében nincs szabad forgalomban. Tehát a terméknek harmadik ország területéről történő beszerzéséről beszélünk, ami az unió területén vámköteles. Termék importja az is, ha a szabad forgalomban levő terméket a Közösség vámterületének azon területrészéről hozzák be, vagy egyéb módon juttatják be a Közösség más területére, amely területrész a törvény alkalmazásában harmadik állam területével esik egy tekintet alá. Ne feledjük, hogy az EU területe és a vámunió területe nem esik egybe!)

Az áfa-kötelezettséget akkor tudjuk megállapítani, ha először meghatározzuk az ügylet teljesítési helyét. Termék importja esetében a teljesítés helye a Közösség azon tagállama, ahol a termék a Közösség területére történő behozatalakor vagy egyéb módon való bejuttatásakor van és a termék szabad forgalomba helyezése is itt történik – figyelmeztet az Adó Online szakértői cikke.

Abban az esetben azonban, ha például Kínából vásárolunk árut és Hamburgban érkezik az unió területére, mint vámhatárra, akkor léteznek olyan vámeljárások, melynek során nem kérik a szabad forgalomba helyezést, úgymint: a vám elé állítása során átmeneti megőrzési eljárás alá helyezik az árut,  vámraktárba tárolják be, vámraktározási eljárás, vagy vámfelügyelet melletti feldolgozási eljárás alá kerül, aktív feldolgozás-felfüggesztő eljárás alatt áll, vagy teljes vámmentességgel járó ideiglenes behozatali eljárás hatálya alatt áll, illetve külső közösségi árutovábbítási eljárás alatt van.

Ezeket nevezhetjük vám- és áfa-felfüggesztő eljárásoknak is. Ilyenkor a termékimport teljesítési helye nem az első import tagállam lesz, ahová először bekerül az áru, hanem a szabadforgalomba helyezés országa. A vámunió területére beérkező termék bármely tagállamban vámkezelhető. Ezért ezen vámeljárások esetén a példában nem Hamburgban lesz a termék importjának teljesítési helye, hanem ott, ahol szabad forgalomba helyezik.

A cikk folytatása itt olvasható!

Import áfa: ne fizessen rá!
A magyar gazdaság még mindig nagymértékben függ az importtól. Továbbra sem elhanyagolható a harmadik országból érkező import nagysága, ezért is fontos tudni azt, hogy mód van az import áfa utólagos megfizetésére. Szakértőnk cikkéből kiderül, hogyan élhet Ön is ezzel a lehetőséggel.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo