Innen két út vezet: vagy a lehető legrosszabb diagnózist állítjuk fel magunknak dr. Internet segítségével, vagy megismerkedünk a proktológia, proktológus fogalmakkal, és keresünk egy szimpatikusnak tűnő orvost, orvosi központot, illetve megnézzük, hogy a hozzánk legközelebb eső egészségügyi intézményben mikor rendel a szakterület doktora.
Mitől lesz meggyőző egy orvos vagy intézmény? Ha a weboldalán széles körű tájékoztatást nyújt. A véres széklet esetében például a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ oldalán rengeteg blogbejegyzés található. Fontos, hogy közérthetően legyen leírva, mik lehetnek a véres széklet okai, mik az egyéb tünetei, milyen gyógymódok léteznek. Kiderülhet, hogy nem is vért látunk, hanem céklát vacsoráztunk és ezt tréfált meg minket. Sőt, az is előfordulhat, hogy észre sem vesszük a vért, mert az az emésztőrendszer felső régiójából származik és mire kiér, fekete lesz. Ha túl nagy mennyiségű a fekete rész, az komolyabb vérzésre utal, így attól nem árt megijedni!
Gyereket, felnőttet is érinthet
A véres széklet a gyerekeknél is előfordul. Ott is lehet valamilyen gyulladás, fekély, aranyér, végbélrepedés a kiváltó ok. A felnőtteknél nagyon sokszor az ülőmunka, a mozgásszegény életmód következtében kialakuló belső aranyerek a probléma gyökerei. A rostban szegény táplálkozás, csökkent folyadékbevitel, a terhesség, a szülés mind okozhatnak ilyen jellegű panaszokat. Az aranyér egyébként mindenkiben ott van, a test anatómiájának része. Segít a végbél zárásában és szigetelésében. Egy vérrel teli tasakot kell elképzelni, amely akkor válik bajkeverővé, ha nagyon kitágul.
Az első stádiumban néha okoz kis vérzést, a végbélen belül tartózkodik. Ha nagyobb lesz a baj, akkor már székeléskor kifordulhat a tasak, több vér ürülhet belőle. A harmadik stádiumban már kézzel kell visszatolni a kifordult aranyeret, ami esetleg már önmagában is fájdalmas lehet.
Végül pedig már nem lehet visszatolni, ami már állandó vérzéssel, pecsételéssel és nagy fájdalommal jár. A legjobb az lenne, ha senki nem várna idáig. A véres széklet nem betegség, hanem egy jelzés, hogy valami nincs rendben. A szakorvosi vizsgálat hamar tisztázhatja, hogy egy apró problémáról van-e szó, vagy végbéldaganat okozza a bajt.
Hogyan tovább?
Ha rászánta magát a proktológiai vizsgálatra, akkor ne aggódjon, hiszen semmi olyasmi nem történik, amire az orvos ne készítené fel. A vizsgálat a szemérem szempontjából kellemetlen, de cserébe azonnali választ kap a kérdéseire. A proktológus a vizsgálat során elmondja, mit csinál, mit lát, mire következtet. Az esetek jelentős részében valóban aranyérről van szó, ami sokszor egy életmódváltással kezelhető - és a véres széklet a múlté.