Így lehet visszaszorítani a madártetű atkát

A madártetű vagy tyúktetű atka az elmúlt másfél évtizedben ütötte fel a fejét Európában. Egy olyan parányi rovarról van szó, amely a madarak tollában telepszik meg, majd azok vérével táplálkozik.

Ez a kártékony élőlény veszélyt jelent a tyúkok, kacsák mellett a galambokra és más szárnyasokra is. Az AnivetDirect gyógynövénytartalmú termékei között kapható olyan itatófolyadék, amely megelőzésre és kezelésre is alkalmas.

Ezért olyan veszélyes a tyúktetű atka

Azon állatok, amelyeknek folyamatosan szívja a vérét ez az atka, komoly mértékben legyengülhetnek egészségügyileg. Ennek egyenes következménye az, hogy csökken a szárnyasok tojáshozama.

Ráadásul a madártetű atka nem csak az állatokra, hanem az emberre is veszélyt jelent. Akit megcsíp, annak irritációval, bőrgyulladással kell számolnia. Az atkák könnyen át tudnak ugrani az emberre a madarakkal való érintkezés során. Esetenként ezek a kártevők még fertőzést okozó kórokozókat is terjesztenek.

Megelőzéssel sokat lehet tenni azért, hogy ne szaporodjon el a madártetű atka

Lényeges, hogy szánjunk elég időt arra, hogy rendszeresen ellenőrizzük az állatokat. Tartsuk tisztán az élőhelyüket, és tegyünk meg mindent a maximális higiénia érdekében.

Amennyiben arra gyanakszunk, hogy tyúktetű támadta meg a szárnyasainkat, mielőbb keressünk fel egy állatorvost. A szakemberek tudják, hogy milyen módon számolhatnak fel ezzel a vérszívóval.

Hogyan vándorolnak ezek a paraziták madárról madárra?

Jellemzően a madarak más fajtársaikkal történő érintkezés során kapják el a tyúktetűt. Az élősködők akár a fészkekben, de különféle tárgyakon, például egy ketrecben vagy ólban is fenn tudnak maradni. Ha új madarat telepítünk egy korábban fertőzött állat ketrecébe, hamar megtelepedhetnek rajta ezek a paraziták.

Ezek a tyúktetű atka által okozott főbb tünetek

A szárnyasok érthető módon folyton nyugtalanok, ha megtámadja őket ez az élősködő. Nem tudnak megfelelően pihenni, hiszen szinte szüntelenül viszkető érzés lesz rajtuk úrrá. Bőrük vörös és irritált lehet a vérszívás és a viszketés következtében.

Idővel tollvesztést is megfigyelhetünk az érintett madarak esetében, megmaradt tollaik állapota pedig jelentős mértékben leromolhat. A vérszívás következtében vérszegénység lép fel náluk, ez pedig általános gyengeséghez vezethet. Összességében a tojás- és hústermő képességük is gyengül a paraziták által megtámadott baromfiknak.

Kezelni kell a fertőzött madarakat

A madártetű atkának nem szokása csak úgy továbbállnia, éppen ezért kezelésben kell részesíteni a fertőzött állományt. Ha nem cselekszünk, akkor nem csak egy-egy szárnyas gyengülhet le, hanem a baromfiudvar minden lakója.

Szerencsés esetben mindössze néhány nap alatt le lehet számolni a parazitákkal. Olykor azonban a harc hónapokig elhúzódik. Mindenképpen állatorvosi segítséget kell igénybe venni, majd az általa felírt gyógyszereket kell alkalmazni, betartva az adagolási útmutatójukat. Praktikus elkülöníteni a tyúktetűvel fertőzött állatokat a többitől.

Véleményvezér

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat 

A magyar állam inflációt generál.
Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk

Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk 

Nagyon döcög a magyar agrárágazat.
Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort 

Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort  

A miniszterelnök eltűnt.
25-30 százalékkal drágul az alma

25-30 százalékkal drágul az alma 

Nem sok jót várhatunk az idén mezőgazdaságunktól.
Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés

Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés  

A Nyugdíjas Parlament úgy látja, a tervezett lépés nagymértékben elbizonytalanítja a megtakarítókat.
Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik

Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik  

A Tisza Párt elnöke az oktatás és a szociális szféra fel fordul. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo