Összesen 31,8 milliárd forint volt a kockázati- és magántőke-befektetések értéke 2015-ben. Bár ez az összeg 58 százalékos visszaesést mutat a 2014-es év 54,9 milliárdos befektetéséhez képest, azonban nem feltétlenül jelent valódi csökkenést; 2015-ben több olyan magas értékű magántőke-tranzakció realizálódott, amelyek befektetési értékét a felek nem hozták nyilvánosságra – hívta fel a figyelmet a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) jelentése. A befektetések jelentős részét a Jeremie alapok bonyolították, ez a lehetőség viszont az idén kifullad, és a folytatás egyelőre bizonytalan.
A szolgáltatások a legnépszerűbb célpontok
2015-ben az összes tőkebefektetés 39 százaléka irányult az üzleti és ipari szolgáltatások szektorába, 21 százalékot az energetikával, valamint környezeti projektekkel, míg 12 százalékot a fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozásokba fektettek be.
Összesen 27 alap fektetett be magyar vállalatokba tavaly. Közülük 12 helyezett ki 1 milliárd forintnál többet, amik együttesen az összes befektetés értékének közel 80 százalékát adták. Az alapok befektetői összetételét vizsgálva az látszik, hogy mind számot, mind értéket vizsgálva a Jeremie alapok zárták a legtöbb tranzakciót: tavaly összesen 23,9 milliárd forintot invesztáltak 67 társaságba. A befektetett tőke 12 százalékát (3,7 milliárd forint) 6 magántőkealap biztosította 10 vállalat számára. További 13 százaléknyi összeget (4,3 milliárd forint) az állami hátterű alapok fektettek be mindösszesen 32, jellemzően startup vállalkozásba. Hogy az idén kiket keres meg a tőke, arról itt olvashat!