Hol vannak a jövő aranybányái?

Sokat nyer az a tőkebefektető, aki elsőként talál rá egy ígéretes, magas növekedési potenciállal bíró startupra vagy vállalatra, és meg is tud egyezni a tulajdonosokkal, de még többet, ha ez a startup olyan területen tevékenykedik, ami új a maga nemében – írja a Széchenyi Tőkealap.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az igazi lépéselőnyt viszont annál a befektetőnél kell keresni, aki új befektetési piacra tud bukkanni, kvázi elsőként válogatva az iránymutató projektek, ötletek között. Például az IT szektor rohamos növekedésének köszönhetően több olyan új, fejlődő piac is megjelenik, amely jelentős összegeket képes felvenni tőke formájában. Az ide elsőként belépő befektető úgy érezheti magát, mint egy eldugott kincsesládára bukkanó felfedező.

A jó befektető állandóan figyeli a piaci híreket, szemmel tartja a folyamatokat, a vállalati híreket, és nem vár sokat a megfelelő lépéssel. A legígéretesebb cégekért ugyanis gyakran küzdelem folyik a befektetők között (hacsak nem merül fel a közös befektetés lehetősége). Természetesen attól, hogy valaki a leggyorsabb, még nem jelenti azt, hogy végül vele egyeznek meg a tulajdonosok. A teljesíthető feltételek, a közös érdekek megtalálása, a bizalom megléte mind rendkívül fontos tényező egy befektetésnél. A gyorsaság azonban lépéselőnyt jelent – figyelmeztet a Széchenyi Tőkealap blogjának legfrissebb bejegyzése.

Egy új vagy újonnan felfutó piac általában tele van tőkefelvevő képességgel rendelkező cégekkel, startupokkal. Ha ezt a legélelmesebb tőkebefektetők felismerik, onnantól kezdve a befektetési hullámnak gyakran öngerjesztő hatása lesz, a többi befektető is minél nagyobb szeletet szeretne kapni az egyre növekvő tortából. Az pedig, hogy a piac mekkora tőkét bír el, már elsősorban a vállalatoktól függ.

A kiberbiztonságba ömlik a pénz

A fenti folyamatra kiváló példa az informatikai biztonsági startupok rekordot döntő tőkebevonása. Az utóbbi években megszaporodó és egyre nagyobb erejű hackertámadások miatt ugyanis kiemelkedően fontossá váltak a kiberbiztonságot nyújtó programok, alkalmazások. A nagyvállalatok egyre többet költenek biztonsági szolgáltatásokra (például az érzékeny információkat tároló mobilok, okos telefonok védelmére).

A szenvedély a nyerő a befektetőknél
A befektetők elsősorban a nemzetközi piacot megcélzó kezdeményezéseket keresik, az egyik legfontosabb szempontjuk pedig, hogy milyen szenvedélyesen hisz a cégvezető a vállalkozása sikerében – figyelmeztetnek a HVCA szakértői.
Csupán 2015 első negyedévében több mint 1 milliárd dollárnyi forrást szereztek a biztonsági megoldásokat nyújtó startupok, amely összeg közel duplája a tavaly első negyedéves összegnek, és megegyezik 2011 egész éves tranzakciós volumenével. A növekedés tehát ugrásszerű. Ahogy a probléma fokozódik, az igény is folyamatosan nő, amelyre mind az „öreg” nagyvállalatok, mind a már kész termékkel rendelkező startupok, mind a termékfejlesztési fázisban lévő induló vállalkozások a saját megoldásukkal kívánnak előállni. A növekedésnek pedig az ezt a tendenciát felismerő befektetők finanszírozási forrása ágyaz meg.

Itthon a kreatívipar tör nagyon előre

Bár a legdinamikusabban az informatikai szektor fejlődik, számos ágazat követi a példáját. Az egészségügy, az autóipar vagy épp a kreatívipar ugyanúgy vonzó terület a befektetők számára. Számos finanszírozási forrást kereső kreatívipari cég van például a piacon, amit az egyes JEREMIE-alapok designipari befektetései is alátámasztanak. Egy nemrég publikált, átfogó kreatívipari elemzés is egy európai és hazai szinten is folyamatosan növekedő területről ír, amely várhatóan képes lesz megmozgatni azokat a befektetőket is, akik nem figyelték ezt a piaci szegmenset, vagy nem tekintettek ennyire jövedelmező szektorként rá.

Ha pedig egy befektető egyre inkább megismeri a piacot, és azon egyre több vállalatba tud befektetni, jobban megértve a benchmarkokat, az iparági specifikumokat és modelleket, a portfóliócégeinek előrelépését is eredményesebben és hatékonyabban lesz képes támogatni.

Startupok az új Ptk. hatálya alatt – Ördög a részletekben!
A startupok gyakran pénzügyi befektetőre vannak utalva, azaz üzleti angyal vagy kockázati tőke bevonására. E kooperáció klasszikusan Joint Venture formában valósul meg, amely vállalkozás mindkét partner win-win helyzetben való hitén alapul. A sikeres együttműködés záloga a startupos szerződés-csomag – a felek erőpozícióját visszatükröző, de valahol kiegyensúlyozott és legfőképpen jogilag megbízható – kialakítása. E jogi „fékeket és egyensúlyokat” a 2014. március 15-én hatályba lépett új Ptk. meglehetősen felkavarta,emiatt finomhangolásra lehet igény. Szakértőnk segít.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo