Hogyan alakítsuk ki a gyermek környezetét?

Csak nézzünk körül a lakásban vagy a szekrényeinkben, máris látni fogjuk, hogy rengeteg holmival vettük körbe magunkat. Ezt előfordulhat, hogy egy idő után nagyon fojtogatónak érezzük, pláne akkor, ha egyre kevésbé jut rendesen hely mindennek, és elhatalmasodik a káosz.

Rajtunk múlik!

Gondoljunk csak bele abba, hogy mindezt milyen lehet gyermekszemmel átélni. Vajon számukra hogyan tehetnénk komfortosabbá a környezetüket? A lelki egészség alapfeltétele az is, hogy harmonia vegyen körül bennünket. 

De emellett talán az sem utolsó szempont, hogy a pénzügyi szempontok is azt diktálják, hogy a kevesebb több. Hiszen ha a gyermek kinőtte a játékait, ruháit, plüsseit, akkor azt már csak az eredeti árának töredékéért fogjuk tudni továbbadni, esetleg valamilyen jótékonysági szempontot tudunk velük megvalósítani, ha sikerül.

Legyen egyszerűbb, átláthatóbb minden!

A túlságosan sok játék gyakorlatilag lehetetlenné teszi a játékot. A kicsik számára már eleve ott elbukik a dolog, hogy ki kellene tudniuk választani a számtalan opció közül azt az egyet, ami igazán érdekes a számukra. Ráadásul megnehezíti azt is, hogy fejlődjön a figyelmük, hiszen képtelenek lesznek hosszabban is lekötni magukat ugyanazzal a dologgal. 

A káosz, ami eluralkodik a gyerekszobában, az a legdrágább kincseink számára éppolyan megterhelő, mint nekünk, ha szalad a lakás. Elvezethet a túlterhelődésig is a dolog.

Mi az oka, hogy elhalmozzuk őket?

Az egész piciknél még egyértelmű, hogy nem a gyereken múlik, hogy mi mindennel veszi körül magát. Ugyanakkor folyamatosan tanul tőlünk, így elsajátítja azt is, hogy ez a norma. Ha azt látja, hogy mindent megkap, aminek a reklámja felvillan a tévében, természetes lesz, hogy nem tud hosszan örülni semminek.

Nekünk, felnőtteknek is nehéz ellenállnunk a kívülről jövő nyomásnak, hogy mindig újabb ajándékkal halmozzuk el, minden alkalomra. Sőt, biztos van, hogy előbb vagy utóbb előfordul, hogy nem egy, hanem egyszerre több csomag is kerül a fa alá vagy az apró kezekbe. Teljesen természetes, hogy csemeténk, akkor és rögtön akarja magának, amit csak egy reklámban megpillant. A vágyai gyakran még felnőtteket is elsodornak.

Ha nem segítjük abban, hogy megtanuljon várni, egyszerre támogatjuk a passzivitást, hisz elveszíti a játékkészségét, valamint az agresszív viselkedés kialakulását, amit pedig a frusztráció szül.

Döntsünk megfontoltan!

A kevesebb néha több, ezt mindannyian jól tudjuk, hát próbáljuk meg betartani a játékok terén is, amit a gyermekünknek szánunk. Ez nem csupán darabszámra értendő. 

Hanem arra is, hogy amit megvásárolunk, az igényelje a kicsitől, hogy használja a képzeletét, kreativitását. Ahhoz pedig, hogy ez a kreatív fantázia igazán ki tudjon bontakozni, legelőször a gyermeknek át kell élnie azt, hogy “unatkozom!”

Az így kialakult játékban aztán végre ismét átélheti az elmélyültség élményét, és megtanulja fenntartani a saját figyelmét, anélkül, hogy ehhez millió ingerre lenne szüksége. Hagyjuk hát néha bátran “unatkozni”!

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo