A két pályázatra 110 millió forint áll rendelkezésre, november 16. és decemberben 15. között lehet a támogatásra jelentkezni, a támogatott projektet 2016. augusztus 31-ig kell megvalósítani. Jelentős forrásigény esetén a beadást a kiíró felfüggesztheti – mondta el Szakáli István Loránd agárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár.
A pályázat elbírálásakor előnyt élvez a meglévő testvér-települési viszony. A kihalóban lévő népi mesterségek átadására 10 millió forint keret áll rendelkezésre, olyan civil szervezetek pályázhatnak, amelyek alapító okiratában, alapszabályában szerepel a kézműves hagyományok megőrzésének feladata.
Mindkét pályázatnál 1 millió és 3 millió forint közötti támogatást lehet nyerni, a kiírás a többi között a www.kormany.hu és a Herman Ottó Intézet weblapján (www.hermanottointezet.hu) is olvasható lesz hétfőtől.
Négy új termékből lett hungarikum
Négy magyar termékkel, a debreceni páros kolbásszal, a fröccsel, a bajai halászlével és az alföldi kamillavirágzattal bővült a hungarikumok listája, amelyen ezzel már 54 tétel szerepel. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a debreceni páros kolbászt olyan népi eredetű ételnek nevezte, amely saját kultúrával rendelkezik a mangalicatenyésztéstől a feldolgozáson és a kereskedésen át a vendéglátásig. „Az pedig, hogy a kétszáz éves fröccs – amelyből ötven-hatvanféle ismert – bekerült a hungarikumok közé, a szőlőtermesztést és a kulturált borfogyasztást is segítheti” – fűzte hozzá. – Az egyedülálló bajai halászlé ezeréves halászati kultúrára támaszkodik, s a köré szervezett fesztivál több mint tízezer embert vonz évente” – ecsetelte még a földművelésügyi miniszter, aki szerint a magyar Alföld legértékesebb gyógynövénye, a népi gyógyászat legfontosabb felfedezése a negyedik új hungarikum, a kamillavirágzat.