A logikus magyarázatok nem adnak hatékony választ a stresszkezelésre
Mivel a stressz a szervezet válaszreakciója a téged ért behatásokra, ezért a stresszre adott válasz nem „agyban dől el”, nem elhatározás kérdése. A stresszre minden alkalommal ösztönösen, érzelmi alapon reagálunk.Másrészt egy stresszreakció a pillanatok töredéke alatt játszódik le, emiatt hiába is próbálsz logikus eszközökkel utánanyúlni.
Mit jelentenek egyáltalán a logikus eszközök?
Például megfogadod, hogy a gyerekeddel, a pároddal, a főnököddel nyugodtabban fogsz legközelebb viselkedni. Ez a fogadalom sokszor mit sem ér, mert amikor legközelebb a gyereked végigcsörömpöl a lakáson, vagy a párod elkezd csámcsogni, a főnököd meg beleköt a jelentésed stílusába, megint azonnal elszakad a cérna.És minél inkább megfogadod, hogy legközelebb majd nyugodtabb leszel, de mégis kudarcot vallasz, annál inkább magadra veszed, és magad kezded vádolni, hogy „még erre se vagy képes, ezért rossz szülő, férj/feleség stb. vagy.”
Az elterelő hadműveletek
A stresszkezelés elterelő hadműveletei közé tartoznak mindazok a módszerek, és megoldások, melyek nem hoznak tartós eredményt, csak pillanatnyi javulást.Egy-egy ilyen elterelés után feldobódsz, de hosszantartó stresszhelyzet fennállása esetén a negatív, feszültséget okozó gondolatok visszakúsznak az elmédbe. Emiatt kelleni fog a következő dopping, hogy ne érezd magad megint annyira feszültnek.
Két csoportja van az „elterelő hadműveleteknek”: az önépítő, és az önromboló stresszkezelő módszerek.
Az előbbibe tartozik minden olyan, nem terápiás módszer, ami eltereli a figyelmed az adott stresszes állapotról, és közben még jól is érzed magad. Ilyenek a sport, a séta, a tánc, a nyaralás, kirándulás, rajzolás, naplóírás, beszélgetés, olvasás, kertészkedés…
Az önromboló stresszkezelő módszerek csoportjába azok a módszerek tartoznak, amelyek valamilyen függőségként írhatók le: dohányzás, alkohol, vásárlás, szex-, adrenalin-, számítógép-, játékfüggőség. Akkor, abban a pillanatban oldják a bennünk lévő feszültséget, de a hatásuk végeredményben károssá válik.
A stresszkezelés nagyágyúi
A lényeges stresszkezelési módszerek tehát azok, amelyek képesek tartós változást eredményezni benned. Alkalmazásuk során egyre jobban érzed magad, és a régi, stresszt kiváltó helyzetek már nem indítanak el ösztönös stresszreakciókat benned.Ha ezeket a módszereket tovább csoportosítjuk, akkor fontossá válik az időfaktor is. Azaz, hogy egy adott módszerrel milyen gyorsan érsz el eredményt.
Erre viszonylag egyszerű a válasz. Amennyiben az adott stresszkezelési módszer nem a viselkedés szintjén, hanem mélyebben hoz létre változásokat, akkor az gyors stresszkezelési módszernek tekinthető. Ilyen például a hipnózis, az EFT, az NLP.
Általánosságban elmondható az is, hogy azok a stresszkezelési módszerek hatnak gyorsan, amelyek kellően specifikusan kezelik a problémát. Ilyenek például a már említett hipnózis, az EFT, de ide tartozik a kineziológia, és sok más energiagyógyászattal dolgozó módszer is, mint például a Theta Healing.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy el kellene vetni a nem specifikus, vagy időben lassabban ható módszereket sem!
Hiszen a jóga, vagy a meditáció a szervezeted, az elméd teljes szintjén dolgozik, és hatásuk hosszabb távon jelentkezik. A meditáció, és a jóga azért is különösen hasznos a stressz kezelésére, mert sok esetben te magad sem vagy teljesen tisztában a problémáid gyökerével, és ilyenkor egy évezredes tapasztalatokon alapuló meditációs gyakorlat meghozza a várt eredményt.
Választék van bőven, találd meg a hozzád legközelebb állót, a stresszkezelés elterelő hadműveletei.