Jelenleg minden harmadik vállalkozás 15-30 napos fizetési határidővel számol, miközben a vállalkozások 21%-ának 8 napon belül, 19%-ának pedig 15 napon belül fizetnek üzleti partnerei. A cégek 23%-ának azonban továbbra is átlagon felüli, több mint 30 napos teljesítési határidővel kell számolnia. A vevői számlák teljesítésének jelenlegi gyakorlatával párhuzamosan a következő egy évre vonatkozó várakozások is nagymértékben javultak. Az egy év múlva várt fizetési határidő 33-ról 29-ra napra esett vissza, miközben a vállalkozások többsége egy év múlva is 30 nap alatti kifizetéssel számol” – részletezte az eredményeket Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.
Ezzel párhuzamosan a szállítói számlák teljesítésének átlagos határideje 22-ről 21 napra csökkent, amit a várakozások szerint a következő egy évben is tartani tudnak a cégek. „Ezzel a vevői és szállítói kifizetések közötti finanszírozási időtáv mindössze 7 napra csökkent a korábban tartósan jellemző 8-10 napról. Ez azért meghatározó, mert a fizetési határidők lerövidülése és a csökkenő finanszírozási időtáv így kevésbé terheli a cégek likviditását” – tette hozzá a szakember.
Az új szabályozásban fontos változás volt, hogy az ellenkező bizonyításáig a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a jogosult gazdálkodó szervezet – vagyis aki felé a pénztartozást kellene teljesíteni – hátrányára eltérő szerződési feltételnek kell tekinteni a pénztartozás teljesítésére 60 napnál hosszabb határidőt meghatározó szerződési kikötést. (A hosszú fizetési határidőkből adódó költségek és kockázatok alternatív finanszírozási megoldások beiktatásával, így faktoring alkalmazásával csökkenthetők.)