A közel egy évtizede hatályos jogszabály szerint az építkezési engedély megadásához kötelező egy műszaki szakértőt megbízni, aki az építkezés helyszínén kíséri figyelemmel, hogy az ingatlan az engedélyeknek, jogszabályoknak, előírásoknak, szerződéseknek és a dokumentációknak megfelelően legyen megépítve. Érdemes vele már az építkezés alatt folyamatosan egyeztetni, ez a rendszer hivatott garantálni ugyanis a munkálatok megfelelő minőségét. Ha valami mégsem stimmel az épületen, a műszaki szakértő jelzi a kivitelezőnek, aki elvégzi a javítást.
„Ázás, penészedés és statikai gondok, amiről leginkább csúnya repedések árulkodnak – ezek a legjellemzőbb hibák, amik az átadást követően aránylag hamar, de legfeljebb pár éven belül jelentkeznek a rosszul megépített épületen” – mondta Homolya Gergely, az OTP Ingatlanpont újépítésű ingatlanokkal foglalkozó projektmenedzsere.
A legkedvezőbb helyzetben a banki hátterű, vagyis pénzintézeti finanszírozású beruházások vannak. Ezeknél az ügyfelek számára egyfajta garanciát jelent, hogy a bank által megvizsgált és elfogadott kivitelezők építik a házat, megfelelő anyagokból, stabil pénzügyi háttérrel. „A bank biztosítja a beruházás folyamatos kontrollját: a műszaki szakértő megvizsgálása, a folyamatos számlaellenőrzések, a befizetett vételárrészletek kezelése, vagy akár maga a megvalósíthatósági tanulmány eleve olyan tényezők, amelyek ha kizárni nem is tudják, de jelentősen csökkentik a kockázatokat,” - mondta az OTP Ingatlanpont szakembere.