Ha újépítésű ingatlant vennél, erre érdemes ügyelned

Legalább még egy évig folytatódik az ingatlanárak növekedése a hazai piacon. Egyre többen vágnak bele az építkezésbe, gombamód szaporodnak a kivitelező vállalkozások is. A dübörgő piacon a gyors beruházások és a rövid kivitelezési idő miatt jogosan merülhet fel a kérdés a vásárlókban: az újépítésű ingatlanok esetében honnan lehet tudni, hogy megfelelő minőségű a kivitelezés?

A közel egy évtizede hatályos jogszabály szerint az építkezési engedély megadásához kötelező egy műszaki szakértőt megbízni, aki az építkezés helyszínén kíséri figyelemmel, hogy az ingatlan az engedélyeknek, jogszabályoknak, előírásoknak, szerződéseknek és a dokumentációknak megfelelően legyen megépítve. Érdemes vele már az építkezés alatt folyamatosan egyeztetni, ez a rendszer hivatott garantálni ugyanis a munkálatok megfelelő minőségét. Ha valami mégsem stimmel az épületen, a műszaki szakértő jelzi a kivitelezőnek, aki elvégzi a javítást.

fotó: archív

„Ázás, penészedés és statikai gondok, amiről leginkább csúnya repedések árulkodnak – ezek a legjellemzőbb hibák, amik az átadást követően aránylag hamar, de legfeljebb pár éven belül jelentkeznek a rosszul megépített épületen” – mondta Homolya Gergely, az OTP Ingatlanpont újépítésű ingatlanokkal foglalkozó projektmenedzsere.

Hol érdemes újépítésű lakást venni?
Gyorsan szaporodnak az új építésű lakóingatlan-projektek az országban. Ha az érdeklődők most körülnéznek, akkor rengeteg lehetőség közül választhatnak. Nem mindegy azonban, hogy melyikben vásárolnak lakást. De milyen szempontok alapján dönthetünk arról, hogy melyik ingatlan az igazán jó befektetés?
Tudtukon kívül óriási kockázatot vállalnak tehát azok, akik megfelelő referencia, vagy releváns tapasztalat nélküli kivitelező által épített ingatlanok közül válogatnak saját szakállukra. Ilyen esetekben jellemzően nehezebb a garanciaigények érvényesítése is, osztja meg tapasztalatát Homolya Gergely.

A legkedvezőbb helyzetben a banki hátterű, vagyis pénzintézeti finanszírozású beruházások vannak. Ezeknél az ügyfelek számára egyfajta garanciát jelent, hogy a bank által megvizsgált és elfogadott kivitelezők építik a házat, megfelelő anyagokból, stabil pénzügyi háttérrel. „A bank biztosítja a beruházás folyamatos kontrollját: a műszaki szakértő megvizsgálása, a folyamatos számlaellenőrzések, a befizetett vételárrészletek kezelése, vagy akár maga a megvalósíthatósági tanulmány eleve olyan tényezők, amelyek ha kizárni nem is tudják, de jelentősen csökkentik a kockázatokat,” - mondta az OTP Ingatlanpont szakembere.

Csak ésszel vegyünk újépítésű lakást
Miközben a lakásvásárlási kedv egyre nő, ez elsősorban a használt lakások piacát érinti. Újépítésű ingatlanokat ugyanis alig találni a kínálatban, pedig kereslet lenne rájuk. Az ingatlanfejlesztői aktivitás azonban a biztató jelek ellenére továbbra is gyenge. Egy újépítésű ingatlanokat érintő áfa-csökkentés segíthetne a helyzeten.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo