Ha most kap észbe, már késő: alig egy hét és itt az EMIR

Február 12-től minden derivatív ügyeletet jelenteni kell, ennek elmulasztásáért komoly büntetéssel is számolhatnak a cégek. A magyar vállalatok között azonban nagy a bizonytalanság, hogy kire is vonatkozik az új szabály, pedig egyre jobban szorít az idő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nálunk még nagy a cégeknél a bizonytalanság - Kép: SXC

2014. február 12-től minden Európai Uniós vállalkozásnak jelentenie kell OTC derivatív ügyleteit, mondja ki a 2013 márciusában hatályba lépett uniós rendelet, az European Market Infrastructure Regulation(EMIR). A nem pénzügyi társaságokat is érintő szabályozás célja, hogy a kötelező bejelentéssel, illetve küszöbérték feletti ügyleti forgalom esetén központi elszámolási kötelezettséggel javítsa az unió tőzsdén kívüli származékos piacainak működését és növelje az ilyen tranzakciók átláthatóságát. (Sok magyar vállalatnál ketyeg az időzített bomba.)

2013. március 15-én külön magyar jogalkotási aktus nélkül lépett hatályba a tőzsdén kívüli származékos ügyletekről, központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló 648/2012/EU parlamenti és tanácsi rendelet (EMIR), amely minden olyan vállalkozást érint, amely tőzsdén kívüli (OTC) származékos ügyletet köt – derül ki a MAZARS legfrissebb összefoglalójából. A rendelet célja, hogy a tőzsdén kívüli derivatív ügyletekre vonatkozó központi elszámolási kötelezettség bevezetésével, rendszeres portfólióegyeztetéssel, és az átláthatóság növelése érdekében az ilyen ügyletek kereskedési adattárházakba (Trade Repository) történő kötelező bejelentésével javítsa az EU OTC származékos piacának működését. Előírásai pedig – mutat rá a MAZARS – a pénzügyi és nem pénzügyi szektor szereplőire is vonatkoznak – függetlenül azok típusától és méretétől. Termelő vállalatoknak is kötelező jelenteni a határidős és opciós ügyleteket!

„Bár az EMIR lassan egy éve hatályban van, sokszor még az érintettek is bizonytalanok, hogy vonatkozik-e rájuk ez a szabályozás.  Pedig lényeges lenne betartani az előírásokat, és időben konzultálni a témában jártas szakértőkkel, hiszen az EMIR-rel kapcsolatos mulasztásokhoz szankciók is kapcsolódnak” – nyilatkozta Gábor Gabriella a MAZARS szenior auditmenedzsere.

Elmondta: a szabályozás szerint február 12-től minden ügyletet a kötést követő napon kell bejelenteni, illetve a 2012. augusztus 16. előtt megkötött és 2014. február 12-én még élő ügyletekre úgynevezett backloading kötelezettség is vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy a 2012. augusztus 16-án, a technikai standard megszületése időpontjában már létező, és a jelentési kötelezettség kezdő időpontjában is fennálló ügyleteket visszamenőleges bejelentési kötelezettség terheli.  Az elmaradt vagy hibás EMIR bevallásokért kiróható bírságok hasonlóak az MNB egyéb mulasztások esetén kiszabott büntetéseihez.

Sokat jelent!

Több ezer magyar cég adminisztrációs terhe növekszik
Több ezer magyar vállalkozásra ró jelentős adminisztrációs terhet vagy bankolási többletköltséget a most életbe lépő jogszabály, amely szerint minden derivatív ügyletről legkésőbb a megkötését követő egy munkanapon belül be kell számolni egy erre kijelölt hatóságnak. Mivel kényes adatokról van szó, a cégek jelentős része nem örül.
2013. november 7-én jegyezte be az Európai Értékpapír Felügyelet (ESMA) a jelenleg működő kereskedési adattárházakat, amelyek fogadják és feldolgozzák az uniós vállalatok bejelentéseit.

A magyar társaságok közvetlenül ezekkel kapcsolatba lépve, vagy a KELER-KSZF-en keresztül tudják teljesíteni jelentési kötelezettségeiket. A jelentést átvállalhatja a tranzakcióban szereplő bármelyik fél, vagy egy harmadik fél is, de a jelentéstételi felelősség nem ruházható át.

Gábor Gabriella szerint azért is fontos időben elkezdeni az EMIR-felkészülést, mert az érintett vállalkozásoknak a jelentéstételhez egy úgynevezett LEI kódra (Legal Entity Identifier) is szükségük lesz, amelynek igénylése és kiadása legalább 10-15 nap, és ezen kívül további, a termékekkel kapcsolatos azonosítókat is alkalmazni kell a folyamat során.

Központi kérdések

Az ESMA technikai standardja meghatározza azokat a küszöbértékeket, amely alatt elegendő a bejelentési kötelezettség teljesítése, és nem kell központi szerződő felet bevonni a nem pénzügyi szerződő felek ügyleteinek elszámolásába.  Ezeket a küszöbértékeket 2013. március 15-től egy 30 napi mozgó átlag alapján kell derivatívatípusonként megállapítani, a nyitott pozíciók bruttó nominális értékének összesítésével. (A fedezeti ügyleteket ebben az esetben figyelmen kívül kell hagyni!)

A küszöbérték az egyes hitel-, illetve részvény származtatott ügyletek esetén 1 milliárd euró, a kamatláb-, deviza és árupiaci ügyletek esetén 3 milliárd euró. Ha a mozgó átlag meghaladja a határértéket, ezt be kell jelenteni az ESMA-nak és az MNB-nek és a szerződő fél további ügyletei központi elszámolási kötelezettség alá kerülnek. Csoporton belül kötött ügyletek – meghatározott feltételek teljesülése esetén – ugyanakkor mentesülhetnek a központi elszámolási kötelezettség alól – tette hozzá a szakértő.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo