Minden vállalkozás életében meghatározó szerepet kellene játszania a működési költségek mérséklésének, még kedvező gazdasági környezetben is. Hát még akkor, ha épp egy elhúzódó válság kellős közepén vagyunk! Minden olyan megoldást, amely nem rontja a vállalkozás hatékonyságát, feltétlenül meg kell fontolnunk. A cég energiagazdálkodása épp azon területek egyike, ahol az optimum megtalálása jelentősen csökkentheti költségeinket, ráadásul még a fenntarthatóságot is szolgálhatjuk vele. Nem véletlen, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség idén februárban meghirdetett pályázataira már induláskor annyi igénylés érkezett, hogy néhány nap alatt fel kellett függeszteni azokat. Ez azt mutatja, hogy egyre több cég ismeri fel az energiahatékonyság javításában rejlő lehetőségeket. A hazai kis- és középvállalkozások nagy hányada ma már a versenyképesség egyik eszközének tartja az áram és a gáz olcsóbb beszerzését. Igaz, az elmúlt tíz évben a kkv-knak csak mintegy 25 százaléka váltott szolgáltatót, pedig egy megfelelő csomag kiválasztásával 10-30 százalékos megtakarítás is elérhető. Most pedig épp a szabadpiacon vásárló vállalkozók fizethetik meg a kormány rezsicsökkentő intézkedéseinek jelentős hányadát a rendszerhasználati díjak emelkedésével. Ha ez nem is kerülhető el egyelőre, körültekintő működéssel legalább a többletkiadás elkerülhető. Mert ha jobban odafigyelünk az energiafelhasználásra, annak meglesz az eredménye: nem az utcát fűtjük, nem hűtjük az üres irodát, és nem égetjük a lámpát akkor is, ha nem kell. Ezekkel az egyszerűnek tűnő, de komoly odafigyelést, szervezést és ellenőrzést igénylő lépésekkel komoly megtakarítások érhetők el. A munkaterületek megfelelő világításával 2-4 százalékkal, a belső terek ésszerű temperálásával pedig újabb 3-6 százalékot csökkenthetjük a költségeinket. Vagyis az odafigyeléssel megtakarított energiamennyiség éves szinten elérheti a 10 százalékot is. A rezsicsökkentés mértéke épp ennyi.
Az energiára fordított kiadások persze leginkább fejlesztéssel, új technológiák alkalmazásával minimalizálhatók: akár 30 százalékkal csökkenthetjük energiafogyasztásunkat épületgépészeti korszerűsítéssel, világítótestek cseréjével, megfelelő szigeteléssel. A folyamatos működéshez szükséges eszközök energiafelhasználására is érdemes figyelmet fordítani. Például a vezeték nélküli technológia vagy automatizált rendszerek alkalmazása is sokat segíthet.
A legtöbb cégnél biztosan van olyan terület, ahol javítani lehet az eddigi gyakorlaton, és érdemes olyan a megoldásokat keresni, amelyek a mindennapi működésbe beillesztve hozzájárulhatnak az energiafogyasztás és a működési költségek optimalizálásához. Ehhez ad sok-sok ötletet, ismeretet, támpontot a Renexpo és a Piac & Profit 2013. április 25-i közös konferenciája, az Energiagazdálkodás a fenntarthatóság és a profit szorítójában. A rendezvény a Renexpo Central Europe 2013 keretében a Syma Rendezvény és Kongresszusi Központban lesz. Az esemény részletes programja és a regisztráció itt elérhető!